Δημοσιεύθηκε στην ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΝΕΡΑΪΔΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΤΟ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ. ΜΑΘΡΑΚΙΟΥ

Η συνεργασία με το ακριτικό σχολείο Μαθρακίου στην Κέρκυρα ενισχύεται μέσα από την υλοποίηση κοινών δράσεων…

Η έναρξη της συνεργασίας πραγματοποιήθηκε με την υλοποίηση της δράσης του εκπαιδευτικού προγράμματος  Ταξιδεύουμε με το Νεράιδα , ένα παιχνίδι εν πλω¨ ( με έγκριση από του Υ.ΠΑΙ.Θ. με αριθμ. πρωτ. Φ.1/ΓΜ/57370/7905/Δ7) του Πλωτού Μουσείου Νεράιδας στην Αθήνα.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης της σχολικής μας μονάδας ,με την καθοδήγηση της διευθύντριας, μελέτησαν το οπτικοακουστικό υλικό του εκπαιδευτικού φακέλου και μετέπειτα προέβησαν στη ζωντανή σύνδεση και περιήγηση στους χώρους του μουσείου μαζί με το συμμαθητή τους από το Μαθράκι!

Screenshot 1 4

Οι μαθητές και των δύο σχολικών μονάδων  είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την ιστορία του καραβιού “Νεράιδα”  και την μετατροπή του σε πλωτό μουσείο ενώ παράλληλα εμπλούτισαν τις γνώσεις τους  για το ταξίδι και τη θάλασσα, τα καράβια και την ναυσιπλοΐα , την επικοινωνία και τις μεταφορές, τους ανθρώπους και τις αναμνήσεις.

Screenshot 2 1

Το δημιουργικό ταξίδι της γνώσης και για τις δύο σχολικές μονάδες έχει αρχίσει!!!!