Δημοσιεύθηκε στην Α΄τάξη, Β' Τάξη, Γ΄ΤΑΞΗ, Δ' τάξη, Ε' τάξη, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΤ ΄τάξη

Το Δημοτικό Σχολείο Ριζίων «ταξίδεψε» στην Ελλάδα με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν μουσικό εορτασμό για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση και να ταξιδέψουν με όχημα την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης στην έντεχνη ελληνική μουσική δημιουργία μέσα από τον ήχο της συμφωνικής ορχήστρας. Δημοτικές μελωδίες, ρυθμοί και χοροί, μέσα από τη συνθετική ιδιοφυία του Νίκου Σκαλκώτα και του Γιάννη Κωνσταντινίδη μετατράπηκαν σε θαυμαστά συμφωνικά έργα και μας μετέφεραν σε διάφορες γωνιές της Ελλάδας, αναδεικνύοντας έτσι την γόνιμη σχέση ανάμεσα στην ανώνυμη και τη λόγια ελληνική μουσική.

1 2 1 3 1

Μάλιστα κατά τη διάρκεια του μουσικού αυτού ταξιδιού οι μαθητές της Β’ τάξης δημιούργησαν τα δικά τους έργα δείχνοντας έτσι την αγάπη τους για τη μουσική.

.jpg .jpg