Δημοσιεύθηκε στην Β' Τάξη

ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Στα πλαίσια της αξιοποίησης της ενότητας “Για να γελάσουμε” του γλωσσικού μαθήματος οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επικοινώνησαν μέσω της οθόνης με τον κ. Π. Χατζηαναγνώστου (Θέατρο Σκιών)…

Η αφορμή προέκυψε από το δημοσίευμα του δημοσιογράφου κ. Λ. Θεοδωρακόπουλου αναφορικά με τη σπουδαιότητα και το ρόλο  του θεάτρου Σκιών .

Το μαθητικό δυναμικό της Β΄ τάξης είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τον κ. Χατζηαναγνώστου και να του θέσει τις ερωτήσεις του αναφορικά με τη δουλειά του, τις σπουδές του και τον τρόπο οργάνωσης μιας παράστασης! Χαρακτηριστικές οι ερωτήσεις των μικρών μαθητών μας!

Πώς αισθάνεστε πίσω από τη σκηνή;

Ποια είναι η αγαπημένη σας φιγούρα;

Είστε χαρούμενος για τη δουλειά που κάνετε;

Ποια είναι η αγαπημένη σας φιγούρα;

Έχετε σκεφτεί να προσθέσετε κι άλλες φιγούρες;

Έχετε συνεργάτη πίσω από τη σκηνή;

Θέλετε να κάνετε μία παράσταση στην οποία ο Καραγκιόζης να είναι πλούσιος;

Η διαδικτυακή συνάντηση τελείωσε με ένα διάλογο ανάμεσα στον Καραγκιόζη και το Χατζηαβάτη καθώς και με το δυνατό χειροκρότημα των μαθητών και των μαθητριών μας!!!