Δημοσιεύθηκε στην Γ΄ΤΑΞΗ, Δ' τάξη

ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ – ΜΑΘΗΤΕΣ Γ΄ΚΑΙ Δ΄ΤΑΞΗΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ «Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ»

Η διδακτική αξιοποίηση της ενότητας « Η φύση είναι το σπίτι μας» του γνωστικού αντικειμένου της Μελέτης Περιβάλλοντος και της εικονικής ξενάγησης του προγράμματος

« Η ζωή στη θάλασσα» του Μουσείου Γουλανδρή έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριές μας να προσεγγίσουν τη γνώση μέσα από μία διαφορετική διάσταση…

Στις 11 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄ και Δ΄ τάξεων της σχολικής μας μονάδας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν το εικονικό Μουσείο Γουλανδρή και να περιηγηθούν σ΄αυτό αποκομίζοντας πλήθος εμπειριών και γνώσεων!!

Το αμείωτο ενδιαφέρον του μαθητικού δυναμικού μας και η συμμετοχή του στις εργασίες κατά τη διάρκεια της εικονικής ξενάγησης απέδειξαν τη γόνιμη μαθησιακή εμπειρία που μοιράστηκαν με τη μουσειοπαιδαγωγό!!!!