Δημοσιεύθηκε στην Β' Τάξη

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ – ΠΙΚΑΣΙΚΗ ΓΛΥΠΤΙΚΗ –ΓΛΥΠΤΙΚΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ

Ο Πάμπλο Πικάσο, ο πιο δημοφιλής καλλιτέχνης του 20ου αιώνα, πρωταγωνιστεί και στη γλυπτική…

Κάθε φορά που ξεκινούσε να κάνει γλυπτά διάλεγε καινούρια υλικά και νέες τεχνικές. Αξιοσημείωτο είναι ότι επηρεάστηκε και εμπνεύστηκε βαθύτατα από την αρχαία ελληνική γλυπτική

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης απέκτησαν γνώσεις για τη γλυπτική στην αρχαία Ελλάδα, παρατήρησαν τα γλυπτά του Πικάσο μέσα από παρουσίαση και έκαναν συγκρίσεις με τα γλυπτά της Κυκλαδικής τέχνης.

Επηρεασμένοι από την τέχνη της γλυπτικής, δημιούργησαν τα δικά τους γλυπτά, αποτυπώνοντας ο καθένας τη δική του πτυχή.

Χαρακτηριστική η παρακάτω φράση του Πάμπλο Πικάσο :

Η τέχνη των (αρχαίων) Ελλήνων, των Αιγυπτίων, των μεγάλων ζωγράφων που έζησαν σε άλλες εποχές, δεν είναι τέχνη του παρελθόντος· ίσως είναι πιο ζωντανή σήμερα από ποτέ».