Έχουμε την χαρά να ανακοινώσουμε την έναρξη του προγράμματος eTwinning με τίτλο Brain Team – 3 στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Το ευρωπαϊκό αυτό πρόγραμμα αφορά την συνεργασία σχολείων μεταξύ χωρών της ΕΕ ή/και χωρών υπό ένταξη στην ΕΕ και έχει ποικιλόμορφη θεματολογία. Το πρόγραμμα στο οποίο ενταχθήκαμε αφορά τα παιχνίδια ευφυίας.

Τα παιχνίδια ευφυΐας είναι ο ιδανικός τρόπος ώστε τα παιδιά να δράσουν παράλληλα με τη γνώση με βάση τις αδυναμίες και τα δυνατά τους σημεία με συνέπεια την καλλιέργεια μεταγνωστικών δεξιοτήτων και διαμόρφωση στρατηγικών. Οι μαθητές μέσα από την ανάπτυξη στρατηγικών διαμορφώνουν κριτική σκέψη και εξελίσσονται τόσο γνωστικά όσο και ως προσωπικότητες. Άλλωστε, η διάδραση και η συμμετοχή σε παιχνίδια ευφυΐας ενισχύει το ενδιαφέρον και την συγκέντρωση της προσοχής των μαθητών με άμεσο αντίκτυπο καο στην εκπαιδευτική διαδικασία.