Σήμερα είχαμε την ευκαιρία σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Ράχης και το Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Αμφιθέας να επισκεφτούμε το υδροηλεκτρικό φράγμα Πουρναρίου όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τους υπευθύνους στις εκγαταστάσεις του. Μας δόθηκε η ευκαιρία να συνδέσουμε την επίσκεψή μας αυτή με τα εργαστήρια δεξιοτήτων που υλοποιούμε την φετινή χρονιά και πιο συγκεκριμένα με την πολιτική προστασία και την κλιματική αλλαγή. Τέλος, επισκεφτήκαμε ένα σπουδαίο βυζαντινό μνημείο της περιοχής μας, την εκκλησία της Παναγίας των Βλαχερνών όπου και ξεναγηθήκαμε.
Μήνας: Νοέμβριος 2023
Μέσω των υπολογιστών και των ταμπλετών του σχολείου, μοιράστηκε στους μαθητές το ερωτηματολόγιο εισόδου στο πρόγραμμα eTwinning Brain Team 3 το οποίο αφου μεταφράστηκε προφορικά , απαντήθηκε από τους μαθητές. Στο ερωτηματολόγιο αυτό οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις γενικού περιεχομένου αναφορικά με τις προσδοκίες τους από τη συμμετοχή τους στο οικείο ευρωπαϊκό πρόγραμμα.
Έχουμε την χαρά να ανακοινώσουμε την έναρξη του προγράμματος eTwinning με τίτλο Brain Team – 3 στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Το ευρωπαϊκό αυτό πρόγραμμα αφορά την συνεργασία σχολείων μεταξύ χωρών της ΕΕ ή/και χωρών υπό ένταξη στην ΕΕ και έχει ποικιλόμορφη θεματολογία. Το πρόγραμμα στο οποίο ενταχθήκαμε αφορά τα παιχνίδια ευφυίας.