“Ζωγραφίζοντας τα Χριστούγεννα”

Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου οι μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου Πύργου Τήνου επισκέφθηκαν το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας, για να συμμετέχουν στο εικαστικό εργαστήρι «Ζωγραφίζοντας τα Χριστούγεννα» με την κ. Jessica Siemens Halepa, το οποίο οργάνωσε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ).

Στο εργαστήρι, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ζωγραφίσουν σε καμβά και χαρτί τις αγαπημένες τους εικόνες των Χριστουγέννων. Με όχημα τη φαντασία και τη δημιουργικότητα, και χρησιμοποιώντας απλά υλικά (μολύβια, ακρυλικά, πινέλα), σχεδίασαν χριστουγεννιάτικα τοπία, που τους μετέδωσαν τη χαρά των γιορτινών ημερών.

Ευχαριστούμε θερμά την εικαστικό κ. Jessica Siemens Halepa για τη συνεργασία και πραγματοποίηση του εργαστηρίου, καθώς και το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας για την υποστήριξη και τη φιλοξενία.