Το Μουσείο ζωντανεύει

Εικαστικά Εργαστήρια «Το Μουσείο ζωντανεύει»

Τη Δευτέρα 16/5/2022, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Πύργου Τήνου στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος εικαστικών εργαστηρίων «Το Μουσείο ζωντανεύει», χρησιμοποίησαν ανακυκλωμένα υλικά για να κατασκευάσουν μια μακέτα από το δικό τους «φανταστικό μουσείο» του Γιαννούλη Χαλεπά. Έπειτα, πειραματίστηκαν με τη δημιουργία ενός διαδραστικού ψηφιακού περιβάλλοντος που θα λειτουργεί σε κινητές συσκευές. Τα έργα των μαθητών θα «ζωντανέψουν» μέσω μιας εφαρμογής επαυξημένης πραγματικότητας (augmented reality application) που θα τα εμφανίζει δυναμικά σε ψηφιακή μορφή.

Μπορεί λοιπόν ένα μουσείο να ζωντανέψει; Και βέβαια μπορεί!

Ευχαριστούμε πολύ την εικαστικό Κολλύρη Μαρία – Άννα, την Διδάκτωρ Ψηφιακών Τεχνών Αντωνοπούλου Κατερίνα και την εκπαιδευτικό Παπαγιαννοπούλου Φραντζέσκα.

Το Μουσείο ζωντανεύει Το Μουσείο ζωντανεύει Το Μουσείο ζωντανεύει Το Μουσείο ζωντανεύει Το Μουσείο ζωντανεύει