1 Οκτωβρίου Παγκόσμια μέρα ηλικιωμένων

Η δράση ξεκίνησε στις 11.00 το πρωί,  μετά από συνεννόηση με την κοινωνική λειτουργό του Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων του Δήμου Αρχανών Αστερουσίων κυρία Εύα Λιναρδάκη.

Ομάδα ηλικιωμένων γυναικών έφτασε στο σχολείο μας με χαμόγελο και διάθεση να διηγηθούν να παίξουν και να μαγειρέψουν με τα παιδιά.

Χωριστήκαμε σε ομάδες και ξεκινήσαμε.

Οι μαθητές της Γ και Δ τάξη με τη βοήθεια των γιαγιάδων έφτιαξε γλυκό σταφύλι.  Το γλυκάκι κουταλιου της εποχής. (Πολλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων του Σχολείου μας κ. Γιάννη Δακανάλη για την προσφορά των σταφυλιών)  .

Οι μαθητές της Ε΄τάξης πήραν συνέντευξη από τους ηλικιωμένους καλεσμένους μας σχετικά με την παιδική τους ηλικία τα παιχνίδια που έπαιζαν, το φαγητό που έτρωγαν, ποια ήταν η αγαπημένη τους λιχουδιά κ.λ.π.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης έφτιαξαν μια κατασκευή

Ενώ η Α και Β τάξη αποχαιρέτισε τους καλεσμένους μας με ένα τραγούδι και μαντινάδες.

Στο σχολείο μας έμειναν μια ώρα, οι γνώσεις όμως και οι πληροφορίες που μας μετέφεραν είναι ανυπολόγιστης αξίας.

Ρ