Δυο (2) Πλευρές Μιας (1) Θάλασσας Το etwinning project του ΣΤ2

Η έκτη τάξη φέτος και τα δυο τμήματα συμμετέχουν σε έργα etwinning.  Το συγκεκριμένο έργο θα εκπονηθεί από το ΣΤ 2 του Σχολείου μας.

eTwinning είναι η ηλεκτρονική αδελφοποίηση σχολείων από τηνΕυρώπη.

Το Αιγαίο που μας χωρίζει, μπορεί και να μας ενώνει! Χρειάζεται καλή διάθεση και καλή συνεργασία και από τις δυο πλευρές.

Στο etwinning αυτό έργο, συνεργαζόμαστε με ακόμη 8 Σχολεία από την υπόλοιπη νησιωτική Ελλάδα και τα παράλια της Ασίας.

Πρόκειται για δραστηριότητες που διοργανώνονται από κοινού και διεξάγονται σε συγκεκριμένες μέρες και ώρες για όλους.

Ως τώρα έχουμε ξεκινήσει το διαγωνισμό ηλεκτρονικού πόστερ

Και 3 Νοεμβρίου θα γίνει ο συμβολικός καθαρισμός στο δασάκι του χωριού μας, μιας και η θάλασσα δεν είναι και τόσο εύκολα προσβάσιμη. Ωστόσο Σε κάθε παραθαλάσσια περιοχή υπάρχει και μια στεριά. Αυτή είναι που μολύνεται από την απρόσεκτη χρήση της και όλα τελικά καταλήγουν στη θάλασσα.

Αμέσως μετά θα ακολουθήσει ελεύθερο παιχνίδι και πικ νικ.