Η ημερήσια εκδρομή του Σχολείου μας.

Φέτος η ημερήσια μας ήταν καταπληκτική! Επισκεφθήκαμε το θεματικό πάρκο Λαβύρινθος στη Χερσόνησο.  Τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι ήρθαν σε επαφή με την αρχαία Ελληνική Ιστορία, και μυθολογία, ειδικότερα την κρητική, η οποία άλλωστε αποτέλεσε και την απαρχή του ευρωπαϊκού πολιτισμού, όπως μαρτυρεί και το όνομα “Ευρώπη”, που προήλθε από την Κρήτη.

Μπήκαμε στο  λαβύρινθο όπου υπήρχαν σκάλες, γέφυρες και ειδικά διαμορφωμένα δωμάτια στα οποία ο επισκέπτης ενημερώνεται για την κρητική μυθολογία και τον Μινωικό πολιτισμό με φωτογραφικό και γραπτό υλικό.

Όταν κουραστήκαμε καθίσαμε στην πανέμορφη ταβέρνα του για το γεύμα μας.

Ήταν μια εκδρομή που ξετρέλανε μικρούς και μεγάλους και που σίγουρα θα επαναλαμβάναμε . Με την ευκαιρία να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για το ήθος τους και την πειθαρχία τους κατά την διάρκεια της εκδρομής.