ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στις   18-04-2024  ,με  πρωτοβουλία του  Συλλόγου  Διδασκόντων  του   Δημοτικού  Σχολείου  και  Νηπιαγωγείου   Πύργων  επισκέφτηκε  το  σχολείο  μας   το  φορητό  ψηφιακό  πλανητάριο   Έδεσσας.

Σε  μια  εποχή  που  η  ποιοτική  επιστημονική  εκπαίδευση  είναι  πιο  σημαντική  από  ποτέ, είναι  ανάγκη  να  ξεφύγουμε  ,να  ανακαλύψουμε  ,να  παρατηρήσουμε  ό,τι  υπάρχει  γύρω  μας, ό,τι  υπάρχει μακριά  μας  και  μας  εξάπτει  τη  φαντασία.

Οι  μαθητές  είχαν  τη  δυνατότητα  να  παρακολουθήσουν   τμηματικά  διάφορες  προβολές  αστρονομίας  στον  κινητό  θόλο  του  πλανητάριου. Τα παιδιά  ενθουσιάστηκαν  από  το  θέαμα  και  την  τρισδιάστατη  ζωντάνια   που  τους  προσέφερε η  ημισφαιρική  οθόνη  πλήρους  θόλου αλλά  και  από  τη  συζήτηση  που  ακολούθησε  την  κάθε  προβολή.