Η 4η Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας –  Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Η 4η Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας αλλά και  Ημέρα Αδέσποτων Ζώων .Προσδοκώμενα αποτελέσματα της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας είναι: Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /τριών για την  βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής ,με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.

Η  αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους μαθητές  μέσω της ενεργής υπεράσπισης τους στα πλαίσια της ημέρας αυτής. Η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε την εξής δράσης :

1. Παρακολούθηση βίντεο για τα αδέσποτα ζώα

434434769 1475440493406959 3363321408763219895 n 1

2.Συζήτηση για τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς ,αλλά και την ευθύνη που αναλαμβάνουμε όταν έχουμε ένα ζωάκι στο σπίτι μας.

3.Δημιουργία αφίσας με τα δικαιώματα των αδέσποτων  ζώων

Εικόνα3εικόνα Viber 2024 04 07 21 09 44 609

Στόχος της συγκεκριμένης δράσης είναι: Να γνωρίσουν οι μαθητές ως μελλοντικοί ενεργοί πολίτες  την σημαντικότητα και την αξία του κόσμου των ζωών στην ζωή μας.

Συμμετείχαμε και στην δράση που οργάνωσε ο δάσκαλος της Γ΄-Δ΄ τάξης του σχολείο μας Κ. Ευάγγελος Πάτκας με θέμα:<<  Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΓΗ>>, ο οποίος ήταν  και μελισσοκόμος. Αφού μας παρουσίασε μια σειρά βίντεο για τη ζωή της μέλισσας και τα προϊόντα, στη συνέχεια μας έφερε σε επαφή με τα εργαλεία του μελισσοκόμου και την κυψέλη το σπιτάκι της μέλισσας. Βέβαια δεν έλειψε και το κέρασμα μας ,φετούλες με  μελάκι ένα προϊόν πολύ ωφέλιμο για την υγεία μας. Όλοι μας ήμασταν πάρα πολύ ενθουσιασμένοι. Τον ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε σύντομα να μας πραγματοποιήσει και άλλη τόσο εξαιρετική και ενδιαφέρουσα δράση!!!

εικόνα Viber 2024 04 07 20 56 58 171 1