Ζωγράφισε το δικό σου παραμύθι

Δημιουργική γραφή

Στο Δημοτικό Σχολείο Πύργων οι μαθητές/τριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον στην τέχνη της ζωγραφικής και γραφής. Έτσι το κάθε παιδί διαθέτει το δικό του Scetch Book και προσπαθεί να αποτυπώσει τις σκέψεις του, τις ιδέες του, τα συναισθήματά του ζωγραφίζοντας και γράφοντας μια ιστορία, ένα παραμύθι, ένα ποίημα. Αυτή η δραστηριότητα λέγεται:   Δημιουργική γραφή!

• «Η δημιουργική γραφή είναι το καθαρό αεράκι που θέλουμε να πνεύσει στο σχολείο, να ανακατέψει τις σελίδες των βιβλίων, να ξεσηκώσει τα μυαλά των παιδιών. Να τους δείξει στην πράξη πως η δημιουργία μέσα από τις λέξεις, η συγγραφή και η ανάγνωση της λογοτεχνίας μπορούν να τους μάθουν πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα για τη ζωή και τον κόσμο.»
 Σοφία Νικολαΐδου

Δημιουργική γραφή στη σχολική πράξη
• Ενεργοποίηση της ανταπόκρισης των μαθητών – ενεργητική πρόσληψη.
• Άσκηση στη γλώσσα.
• Ανάπτυξη φαντασίας και δημιουργικότητας.
• Οι μαθητές δουλεύουν με την πρώτη ύλη, με τα συστατικά του λογοτεχνικού (και όχι μόνο) λόγου.
• Εκπαιδευτική μέθοδος, που
αναδεικνύει το ρόλο της έκφρασης,
της γραφής, του λόγου.

Η παιδαγωγική σημασία της δημιουργικής γραφής
• Ενθαρρύνει την αυτενέργεια των μαθητών, ανοίγει δρόμους μελέτης της λογοτεχνίας εκ των έσω.
• Καλλιεργεί την ικανότητα στο γράψιμο (αλλά και στο «δημιουργικό σβήσιμο»).
• Ενισχύει την επικοινωνιακή λειτουργία της διδασκαλίας.
• Ιδιαίτερη αξία για τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.
• Έχει απελευθερωτική δύναμη και αποκαλύπτει νοητικές δεξιότητες.
• Δρα θεραπευτικά: ενίσχυση αυτοεικόνας, αποδυνάμωση φόβου και συναισθηματικών διαταραχών (σχετική έρευνα).

IMG 20230201 124653 IMG 20230201 124759 IMG 20230202 105047 IMG 20230202 105224 IMG 20230202 130447 IMG 20230202 130502

Μάγκου  Νατάσα

γυμνάστρια