Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Πύργων στο Γυμνάσιο Αναρράχης και στην  Ιερά Μονή του Κοσμά του Αιτωλού

Το Γυμνάσιο της Αναρράχης  επισκέφτηκαν οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Πύργων με τους εκπαιδευτικούς τους την Δευτέρα  28 Νοεμβρίου 2022 όπου απόλαυσαν την θερμή υποδοχή που τους επεφύλαξαν οι μαθητές,  οι εκπαιδευτικοί και ο Διευθυντής του Γυμνασίου κ. Χατζησαββίδης Στέλιος.  Mαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στους διάφορους χώρους του σχολείου. Επισκέφθηκαν την αίθουσα του πινγκ πονγκ όπου γνώρισαν το άθλημα του πινγκ πονγκ από τους βετεράνους του αθλήματος Κωσταντίνο Μελισσίδη και Χατζησαββίδη Στέλιο και έπαιξαν με τους ίδιους αλλά και με τα παιδιά του Γυμνασίου. Όλοι εντυπωσιάστηκαν από το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, την αίθουσα του μαθήματος των Καλλιτεχνικών αλλά και με την υπό  διαμόρφωση αίθουσα του Μουσείου Κινηματογράφου! Επίσης έγινε παρουσίαση του αθλήματος του Scrabble  και ένα άτυπο τουρνουά μεταξύ των μαθητών/τριών και  αναφορά στο 14ο Φθινοπ-ορεινό Τουρνουά Πτολεμαΐδας “Σάββας Αυτζαλανίδης” που αφιερώθηκε στον αγαπητό μας Σάββα, από τα ιδρυτικά μέλη του Ομίλου, με μεγάλη συμμετοχή στην οργάνωση του αγωνιστικού Scrabble  στην Ελλάδα. Στο τέλος της επίσκεψης, οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων χόρεψαν τοπικούς παραδοσιακούς χορούς και  ο Διευθυντής του Γυμνασίου Αναρράχης χάρισε στους μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Πύργων ένα επιτραπέζιο Scrabble και ένα ζευγάρι ρακέτες πινγκ-πονγκ ως αφόρμηση για γνωριμία με τα αντίστοιχα αθλήματα.

Στην συνέχεια της εκπαιδευτικής εκδρομής το Δημοτικό Σχολείο Πύργων επισκέφτηκε την Ιερά Μονή του Κοσμά του Αιτωλού όπου τους υποδέχτηκε ο Αρχιμανδρίτης Νικηφόρος Μανάδης και κατήχησε τους μαθητές/τριες συμβουλεύοντας τους για  την ιερότητα του εκκλησιασμού τις Κυριακές ως δείγμα ευχαριστίας προς τον Θεό για τις υπόλοιπες έξι μέρες της εβδομάδας που μας χαρίζει. Στη συνέχεια,  ο π. Νικηφόρος παρουσίασε  στους μαθητές /τριες και εκπαιδευτικούς δύο χειροποίητα περγαμηνά  βιβλία: το Ευαγγέλιο και τον Απόστολο τα οποία κατασκευάστηκαν «εξ εριφίων από πολύ κόπον και δωρεάν υπό των αδερφών Γεωργίου Μιχαήλ Καλογεράκη και Ιωάννου Παναγιώτου Σαχινίδη» και γράφτηκαν  ιδιόχειρα από τον πατέρα Νικηφόρο στη διάρκεια επτά ετών! Εξήγησε πως φτιάχτηκαν τα χοντρά φύλλα των εξωφύλλων με την επεξεργασία του κατσικίσιου δέρματος καθώς και  τα περγαμηνά φύλλα του εσωτερικού των βιβλίων, του τρόπου χρωματισμού τους και την προέλευσης του ονόματος των είναι από το Περγιαμιόν της Μ. Ασίας. Στο τέλος της εκπαιδευτικής επίσκεψης, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί δέχτηκαν κεράσματα και τις ευλογίες του πατέρα Νικηφόρου!

Τις πρεσβείες του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού να έχουμε! Θερμά ευχαριστώ από το Δημοτικό Σχολείο Πύργων  για την υπέροχη φιλοξενία του Γυμνασίου Αναρράχης και της Ιεράς Μονής Κοσμά του Αιτωλού!

IMG 20221128 111524 1

IMG 20221128 095502 IMG 20221128 102735 IMG 20221128 110106 IMG 20221128 110336 IMG 20221128 111118 1 IMG 20221128 111307  IMG 20221128 114902 IMG 20221128 121425 2 IMG 20221128 122005

Μάγκου Αναστασία

γυμνάστρια