Ταξιδέψαμε με μία Νεράιδα!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν διαδικτυακή διαδραστική ξενάγηση στο “Πλωτό Μουσείο Νεράιδα”.

Περιηγηθήκαμε στους χώρους του μουσείου, ανακαλύψαμε παλιά και νέα αντικείμενα, γνωρίσαμε τις ιστορίες τους και μάθαμε τόσο για τα μέλη του πληρώματος όσο και γενικότερες πληροφορίες για τα επιβατικά πλοία, τα ταξίδια και τη μεταφορά των ανθρώπων στη θάλασσα.

Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, τα παιδιά επεξεργάστηκαν τον εκπαιδευτικό φάκελο που στάλθηκε νωρίτερα της επίσκεψής τους, και γνώρισαν την ιστορία του επιβατικού πλοίου “Νεράιδα” και τα ταξίδια που έκανε μέχρι την μετατροπή του σε πλωτό μουσείο.

Ευχαριστούμε θερμά την Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων κα. Ζαχαροπούλου καθώς και την κα. Καλογεροπούλου που ανέλαβε τη ζωντανή διαδικτυακή μας ξενάγηση.

Πληροφορίες για το Πλωτό Μουσείο “Νεράιδα”
Αφηγηματικό Βίντεο “Ταξιδεύουμε με μία Νεράιδα”