Αρχική » Ε-ΣΤ

Ε-ΣΤ

27/05/2020

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΙΣ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟΥΛ ΚΛΕΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΘΕΤΕΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΡΓΟ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.ΘΥΜΙΣΟΥ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΩΜΑΤΙΚΉ ΣΟΥ ΓΚΑΜΑ ΜΕ ΛΕΠΤΕΣ ΤΟΝΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

19/05/2020

ΔΕΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΟΥΝΑ ΑΠ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΜΕ ΑΠΑΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.ΑΝ ΘΕΣ ΒΑΛΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΟΥΑΡΕΛΕΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ. https://youtu.be/QTqdm_xMgLU

13/05/2020

ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΤΑ ΧΟΡΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΚΙΤΣΑΡΕΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

04/05/2020

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΕΝΑΣ ΖΩΓΡΑΦΟΣ (ΤΟΠΙΟΓΡΑΦΟΣ) ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ , ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΛΙΓΑΚΙ.

https://youtu.be/bzM2yP6ysR4.    https://youtu.be/ACcFYF7N1dw

28/04/2020  – Άσκηση/Ε`-ΣΤ` τάξη

ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΏΝΥΜΟ ΣΟΥ Η ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΦΡΑΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟΥΛΑΧΤΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΛΦΑΒΗΤΑ.ΣΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΥΤΕΡΟ ΠΙΝΕΛΟ ΤΗΣ ΑΚΟΥΑΡΕΛΑΣ Η ΠΕΝΑ (ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

18/04/2020

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

Άσκηση/Ε`-ΣΤ` τάξεις

ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΜΠΛΟΚ.ΑΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΧΉΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Άσκηση/Ε`-ΣΤ` τάξεις (απαιτεί 2-3 διδακτικές ώρες)

Παρατηρείτε τις παρακάτω τοπιογραφίες,κάποιες είναι πιο ρεαλιστικές κάποιες όχι και να φτιαχτεί ένα δικό σας τοπίο με όποιο υλικό στο μπλοκ του σχολειου.θέλετε.Καλη επιτυχία.

Άσκηση/ΣΤ` τάξη (απαιτεί 3-4 διδακτικές ώρες)      Χωρίζουμε το μπλοκ σε 8 οριζόντιες στηλες και 9 κάθετες αφού μετρήσουμε προσεκτικά το πλάτος του μπλοκ διαιρώντας το με το 8.Το ίδιο κάνουμε και με το ύψος.(εικ.1) Ξεκινάμε να χρωματίζουμε την πρώτη κάθετη στήλη με τις αποχρώσεις του κίτρινου.Το πρώτο τετράγωνο είναι πάντα το λευκό.Προσοχή, στο δεύτερο τετράγωνο πρέπει το χρώμα να είναι πολύ ανοιχτό!Αν γίνει λάθος στο δεύτερο τετραγωνάκι και βγει πιο σκούρο απ’ ότι πρέπει ,θα υπάρξει πρόβλημα στην συνέχεια..Αραιώνουμε το κίτρινο με νερό στο καπάκι για αυτό το λόγο.(εικ.2)Το πέμπτο τετράγωνο θα είναι το βασικό κίτρινο.Σιγα σιγά από το έκτο τετραγωνάκι και μετά προσθέτουμε λίγο μαύρο μέσα στο κίτρινο και αρχίζουμε να σκουραίνουμε.Προσοχή βάζουμε πολύ λίγο μαύρο για να γίνει η απόχρωση στο έκτο τετραγωνάκι.Συνεχίζουμε να σκουραιίνουμε με τον ίδιο τρόπο σταδιακά  μέχρι και το ένατο που πρέπει να είναι σχεδόν μαύρο,μετά ξεκινάμε την ίδια διαδικασία ακριβώς με το πορτοκαλί.(εικ 2)Η ακολουθία των χρωμάτων είναι η εξής : Κίτρινο,πορτοκαλί,κόκκινο,μωβ,μπλε,πράσινο,καφέ και μαύρο δηλαδή απ’ τα ζεστά χρώματα προς τα ψυχρά.Δεν βιαζόμαστε.Η άσκηση θα εξελιχθεί όπως στις εικόνες 3 και 4.Καλη επιτυχία!

Άσκηση/Ε` τάξη  (χρόνος 3 διδακτικές ώρες)Χωρίζουμε το χαρτί του μπλοκ σε τετραγωνάκια 2 x 2 εκατοστά και μετά σχεδιάζουμε το δέντρο.Τα φύλλωμα το κάνουμε με ένα στρογγυλό πιάτο.Αν δεν βρούμε τότε με το χέρι.(εικ.1)Αφού τελειωσουμε το σχέδιο χρωματίζουμε τα τετραγωνάκια του φόντου με διάφορα ψυχρά χρώματα       ( πράσινο,μπλε,μωβ) και το φύλλωμα μέσα με διάφορα θερμά(κίτρινα,κόκκινα,πορτοκαλί).Δεν ξεχνάμε να περάσουμε με μαύρο μαρκαδόρο τον κορμό του δέντρου.(εικ2) Καλή επιτυχία!

Όποιο παιδί θέλει μπορεί να συμπληρώσει με δικά του σχέδια μέσα στον κορμό του δέντρου.