ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ

Ένα καταπληκτικό πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης υλοποιεί το ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙΟΥ σε συνεργασία με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας, για δεύτερη σχολική χρονιά. Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην αποδοχή της διαφορετικότητας  και βασίστηκαν στους Άξονες της Διεθνούς Σύμβασης του ΟΗΕ και των Αρχών της Ένταξης και Συνεκπαίδευσης των Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ) στο Τυπικό Σχολείο.
Κατά την περσινή χρονιά υλοποιήθηκε από την Β τάξη και κατά την φετινή από τις τάξεις ΣΤ΄ και Α΄.
Η αναγνώριση ήρθε εφέτος με την βράβευση του  Δ Σ Πολυδενρίου από  τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στις 2 Απριλίου 2019 .
Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά μας, στους γονείς, που στήριξαν αυτή την προσπάθεια, και στους εκπαιδευτικούς των τάξεων, που δούλεψαν με  μεράκι και δημιουργικότητα για την υλοποίηση αυτού του προγράμματος .

Ανακαλύπτουμε το διάστημα !! Το πλανητικό μας σύστημα : Κατασκευή των μαθητών μας Αριάδνης – Απόστολού – Δημήτρη – Γιάννη

Τραγουδάμε όλοι μαζί για τη φιλία !

Ο Γιώργος και ο Στυλιανός κάνουν μάθημα Γεωγραφίας και Μυθολογίας

Μαθαίνουμε Γεωγραφία