Εορταστικές εκδηλώσεις 25ης Μαρτίου

Οι εορταστικές εκδηλώσεις του Σχολείου μας, στο πλαίσιο της επετείου για την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, ξεκίνησαν την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, με την καθιερωμένη εορταστική εκδήλωση, στην πέτρινη αίθουσα του Σχολείου μας από τους μαθητές της Στ΄ τάξης, υπό την καθοδήγηση της Διευθύντριας  κ. Αναστασίας Κατσούγκρη, η οποία διδάσκει το μάθημα της ιστορίας. Οι μαθητές μετέδωσαν το μήνυμα: “ Όταν είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ μεγαλουργούμε και κάνουμε θαύματα”, όπως ακριβώς μας δίδαξαν οι ήρωες του ΄21.  Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και στη κ. Κατσούγκρη Αναστασία, για την άψογη προετοιμασία της εκδήλωσης! Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στους συναδέλφους Παναγόπουλο Γρηγόρη, Χατζηιωάννου Στέλλα, Δόξα Ευαγγελία και Μπάρδη Ηλιάννα , για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019 ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου ξεκίνησε με δοξολογία  στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου. Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο από τους εκπροσώπους των τοπικών αρχών, του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Πολυδενδρίου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Δ/ντρια του Δημοτικού Σχολείου κ. Αναστασία Κατσούγκρη. Οι εορταστικές εκδηλώσεις κορυφώθηκαν με τη μαθητική παρέλαση στη Λ. Ειρήνης,  ενώ στη συνέχεια, η σημαία του Σχολείου μας συμμετείχε στην κεντρική παρέλαση του Δήμου Ωρωπού στα Νέα Παλάτια.