Αρχική » Μέρα γλυκιά σαν πετιμέζι !

Μέρα γλυκιά σαν πετιμέζι !

Πετιμέζι 1

Το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς το έκανε πιο γλυκό η επίσκεψη του σχολείου μας στον χώρο όπου ο Σύλλογος Γυναικών  παρασκευάζει  πετιμέζι, με παραδοσιακό τρόπο,  για τη  « Γιορτή Πετιμεζιού 2023».
Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιείται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά! Η Πρόεδρος του Συλλόγου Ανδριανή Λάζου-Κατοίκου μας καλοδέχτηκε στο αγρόκτημα της οικογένειάς της και μας εξήγησε, εξαιρετικά,  τον τρόπο παρασκευής του παραδοσιακού αυτού προϊόντος καθώς και τις ευεργετικές ιδιότητες που έχει στον οργανισμό το πετιμέζι και τα παράγωγά του. Μέλη του Συλλόγου μας κέρασαν  μουστοκούλουρα και πετιμέζι και μας  ευχήθηκαν να έχουμε μια καλή σχολική χρονιά! Στη συνέχεια τα παιδιά χαλάρωσαν και απόλαυσαν τη φύση. Άλλα δροσίστηκαν στο νερό της πισίνας και άλλα στη σκιά των δέντρων του αγροκτήματος!  Φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού του πετιμεζιού για του χρόνου!

Όνομα συντάκτη

Όνομα: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ