Αρχική » Επίσκεψη του σχολείου μας σε δράση του Συλλόγου Γυναικών της Πολυδρόσου

Επίσκεψη του σχολείου μας σε δράση του Συλλόγου Γυναικών της Πολυδρόσου

collage pet. 1

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο Σύλλογος Γυναικών Πολυδρόσου «Η ΕΣΤΙΑ» διοργανώνει κάθε Σεπτέμβρη τη Γιορτή Πετιμεζιού. Με ιδιαίτερη φροντίδα, οι γυναίκες του συλλόγου, παρασκευάζουν το πετιμέζι και στη συνέχεια φτιάχνουν διάφορα εδέσματα με βάση αυτό, τα οποία διαθέτουν σε εκδήλωση που πραγματοποιούν.

Ύστερα από πρόσκληση της Προέδρου του Συλλόγου Γυναικών του χωριού μας, κυρίας Ανδριανής Λάζου, το σχολείο μας επισκέφτηκε το χώρο όπου γίνεται η παρασκευή του πετιμεζιού. Μαθητές και δάσκαλοι είδαμε και ακούσαμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα! Μάθαμε τα μυστικά και τα οφέλη του πολύτιμου από την αρχαιότητα πετιμεζιού! Δοκιμάσαμε και απολαύσαμε πετιμεζολιχουδιές! Ευχαριστούμε τον Σύλλογο και ιδιαίτερα την Πρόεδρο γι΄ αυτή την πρωτοβουλία!

Όνομα συντάκτη

Όνομα: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ