Αλλάζουμε εμείς όχι το κλίμα

Η κλιματική αλλαγή είναι μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις και απειλές που αντιμετωπίζει σήμερα η ανθρωπότητα. Οι περισσότεροι επιστήμονες συμφωνούν ότι ο πλανήτης θερμαίνεται γρηγορότερα από ποτέ λόγω της τεράστιας συσσώρευσης αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα. Οι μαθητές της Ε τάξης στο πλαίσιο του κύκλου των εργαστηρίων δεξιοτήτων σχετικά με την κλιματική αλλαγή, αφού διερεύνησαν μέσα από εικόνες, άρθρα και βίντεο τις αιτίες και τις συνέπειες του φαινομένου, δημιούργησαν μια αφίσα όπου αποτύπωσαν τις καταστροφικές συνέπειες στον πλανήτη.

Στην συνέχεια δουλεύοντας σε μικρότερες ομάδες, πρότειναν τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας που μπορεί ο καθένας ατομικά αλλά και συλλογικά να ακολουθήσει στην καθημερινότητά του με σκοπό τον μετριασμό των δυσμενών επιπτώσεών της κλιματικής αλλαγής. Τέλος οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες έπαιξαν το «επιδαπέδιο παιχνίδι για την αλλαγή του κλίματος» και ανακαλώντας όλες τις πληροφορίες που έμαθαν προσπαθούν να τερματίσουν πρώτοι.