Στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ με την εκπαιδευτικό κα Δαλακούρα Χριστίνα, η ΣΤ’ και η Ε’ τάξη του σχολείου μας ήρθε σε πρώτη επαφή μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες με το WeDo 2.0 με σκοπό να εξελίξουν την αλγοριθμική τους σκέψη.
Το LEGO Education WeDo 2.0 είναι σχεδιασμένο για τις τάξεις του Δημοτικού, παρέχοντας μια εκπαιδευτική λύση που εξάπτει την περιέργεια των μαθητών ενώ παράλληλα βελτιώνει τις ικανότητές τους στα πεδία των φυσικών επιστημών, της μηχανικής, της τεχνολογίας και του προγραμματισμού.