«ΝΤΟΚΤΟΡ ΓΟΥΑΙ? ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ»

Σήμερα, Παρασκευή 08-04-2022, οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων  Δ’, Ε’ & ΣΤ’, μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, επισκέφτηκαν το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ στην Ευκαρπία Θεσσαλονίκης, προκειμένου να παρακολουθήσουν το ολοκληρωμένο και ηλικιακά στοχευμένο, διαδραστικό πρόγραμμα «ΝΤΟΚΤΟΡ ΓΟΥΑΙ? ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ»

Οι μαθητές, μεταφέρονται σε ένα περιβάλλον εργαστηρίου που συνδυάζει παιχνίδια, διαδραστικές εφαρμογές, πειράματα και πληροφορίες που μαγεύουν! Ξεναγός σ’ αυτή τη διαδρομή με τους χαρακτηριστικούς σταθμούς, όπως, Χτίζοντας με Χημικά Μόρια, Παρατηρώντας την Επιστήμη, Βιομηχανική Ρομποτική και Ιστορία του Δημόκριτου, είναι ένας μυστηριώδης «Ντόκτορ», που τροφοδοτεί αριστοτεχνικά τη δίψα μας για γνώση.

Ο σχεδιασμός και η επιμέλεια ανήκουν στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» και το Γραφείο Εκπαίδευσής του.

titan1

titan2