Φύλλα εργασιών για το Project Γυμνασίου

4 Αύγουστος 2014

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε και να χρησιμοποιήσετε φύλλα εργασιών (για το μαθητή και τον καθηγητή)για το μάθημα του Project της Α’ Γυμνασίου. Τέτοια σχέδια χρησιμοποίησα στο πρώτο και δεύτερο τρίμηνο, ενώ στο τρίτο τρίμηνο κάναμε μα τα παιδιά την εργασία  για τη σωστή χρήση του διαδικτύου (την οποία μπορείτε να δείτε και στη σελίδα των project). Αφιερώσαμε δυο με τρεις διδακτικές ώρες για κάθε ένα από αυτά τα φύλλα εργασιών, το υλικό των οποίων πήρα από τον Οδηγό Σχολικής και Κοινωνικής Ζωής.

Αρχικά χώρισα τα παιδιά σε ομάδες των 3 ή 4 ατόμων. Η κάθε ομάδα έπαιρνε ένα φύλλο εργασίας και ακολουθούσε τις οδηγίες. Πριν το τέλος κάθε διδακτικής ώρας, το κάθε παιδί συμπλήρωνε και το προσωπικό ημερολόγιο στο οποίο γινόταν μια μικρή περιγραφή του τι κάναμε. Ένα παιδί από κάθε ομάδα ήταν υπεύθυνο να κρατάει σε φάκελο όλα τα φύλλα εργασιών, τα προσωπικά ημερολόγια και το υπόλοιπο υλικό των εργασιών. Για την τελική εργασία, χωρίσαμε το θέμα μας σε θεματικές ενότητες, κάθε ομάδα διάλεξε μια ή περισσότερες και δούλεψε πάνω σε αυτές και τελικά ενώσαμε όλα τα κομμάτια για να συνθέσουμε την παρουσίαση.