Τρεις Ιεράρχες

Συγγραφέας: ΜΑΡΑΓΚΟΥ ΕΙΡΗΝΗ | Κατηγορία Εκδηλώσεις, ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, Χωρίς κατηγορία | , στις 31-01-2022

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας τίμησαν τους τρεις ιερούς και φωτισμένους πατέρες της εκκλησίας μας, τον Μέγα Βασίλειο, τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο και τον Γρηγόριο τον Θεολόγο ή Ναζιανζηνό.

Συγκεκριμένα, η σημαία του σχολείου μας, η Στ τάξη και τα δύο τμήματα της Ε τάξης μεταβήκανε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου του Πενταλόφου όπου τελέστηκε δοξολογία και πλροφορήθηκαν για τον βίο και την προσφορά των τριών πατέρων στους συνανθρώπους τους.

Στις μικρότερες τάξεις αφιερώθηκε χρόνος στον χώρο του σχολείου για συζήτηση και χειροτεχνίες.

Μακάρι η στασή ζωής και οι προοδευτικές ιδέες τους να αποτελούν διαχρονικό παράδειγμα για όλους! 12 3