Ημέρα μνήμης Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ, Εκδηλώσεις | , στις 24-05-2018

Σήμερα τιμήσαμε στο Σχολείο μας την Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων του Πόντου.  Κάθε τάξη προσέγγισε με τον δικό της τρόπο αυτό το σημαντικό γεγονός. Διαβάσαμε συγκλονιστικές μαρτυρίες, πήραμε πληροφορίες από το διαδίκτυο, είδαμε ντοκιμαντέρ για τον Ελληνισμό του Πόντου. Είδαμε το πορτρέτο μιας προσφυγοπούλας από τον Πόντο, συζητήσαμε για τα συναισθήματα που φαίνονται στο βλέμμα της και φανταστήκαμε τι μπορεί να της συνέβη. Είδαμε την παραδοσιακή ποντιακή γυναικεία φορεσιά , με το χαρακτηριστικό “τεπελίκ” (το καπελάκι που κοσμούσε το γυναικείο κεφάλι) αλλά και την ανδρική ποντιακή φορεσιά με τη “ζίπκα” (παντελόνι) και το “πασλούκ” (κεφαλοδέσιμο). Γνωρίσαμε την ποντιακή λύρα “κεμετζέ” ,παραδοσιακό έγχορδο μουσικό όργανο των ποντίων. Τέλος χορέψαμε “Ομάλ” έναν απλό ποντιακό χορό.  Συγκινηθήκαμε και “στεναχωρεύαμε” με την Ιστορία του Πόντου.