ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 2018

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ | , στις 18-04-2018

Δείτε στο Slide.ly

Όπως γνωρίζουμε ,τον Μάρτη, τα χελιδόνια μεταναστεύουν βόρεια από την Αφρική προς την Ευρώπη για να βρουν τροφή και να επιβιώσουν. Μετά από ένα μακρύ και κουραστικό ταξίδι και αφού φτάσουν στον προορισμό τους, η πρώτη τους έγνοια είναι να φτιάξουν τις φωλιές τους για να γεννήσουν τα αβγά τους.

Για να βοηθήσουμε λοιπόν τα χελιδόνια σ΄αυτή τους την προσπάθεια , εμείς τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Πενταλόφου, αποφασίσαμε μαζί με τις δασκάλες και τους δασκάλους μας να κατασκευάσουμε και φέτος χελιδονοφωλιές, όπως έχουμε ξανακάνει άλλωστε κι άλλες χρονιές. Αφού λοιπόν παίξαμε βιωματικά παιχνίδια και ενημερωθήκαμε για τον τρόπο κατασκευής των φωλιών τους, πήραμε από ένα κομμάτι πηλό και ξεκινήσαμε!  Μερικά παιδιά τα καταφέραμε πολύ καλά κι άλλα λιγότερο. Τι σημασία έχει όμως; Εμείς το χαρήκαμε για άλλη μια χρονιά και τα χελιδόνια ελπίζουμε να είναι ικανοποιημένα από τη φιλοξενία μας!