Τραγούδι “Μια ευχή” – Διαγωνισμός “Κάν’το ν’ακουστεί 2016”

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δ1 ΤΜΗΜΑ, Ε΄ΤΑΞΗ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ | , στις 09-04-2016

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ1, αποφάσισαν μετά από διαλογική συζήτηση να γράψουν ένα τραγούδι για τους πρόσφυγες πολέμου και το ταξίδι τους μακριά από τον πόλεμο, ένα θέμα που τους/τις απασχολεί πολύ, όπως και όλους μας. Έγραψαν τους στίχους και δημιούργησαν τη μελωδία δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά και με ιδεοκαταιγισμό.  Στη συνέχεια ζήτησαν από τη μαθήτρια της Ε΄ τάξης του σχολείου Γεωργία Λαζαρίδου, να τα συνοδεύσει στο αρμόνιο. Η Γεωργία δημιούργησε το ρυθμικό σκέλος και το κλείσιμο του τραγουδιού. Το τραγούδι ερμηνεύουν οι μαθητές και  οι μαθήτριες του Δ1.

Στίχοι, μελωδία, ερμηνεία: Τάσος Ασλάνογλου, Μαριάνθη Κανιώρα, Θησέας Μενεξές, Πέτρος Μενεξές, Νικολέτα Παπάζογλου, Πέτρος Πετριανίδης, Δημήτρης Προδρόμου, Γιώργος Η. Σαπάνης, Γιώργος Χ. Σαπάνης, Άννα-Μαρία Σκέμπη, Σάκης Σκουλαριώτης, Αρετή Σούση, Ελένη Τριανταφυλλίδου, Ελένη Τσαλουχίδου.

Πιάνο: Γεωργία Λαζαρίδου.

Ευχαριστούμε τον κ. Άγγελο Τσαούση για την ευγενική, δωρεάν διάθεση του εξοπλισμού ηχογράφησης.

Καλή επιτυχία!!