Επίσκεψη στο ταχυδρομείο και στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία eTwinning ΕΡΓΑ, Δ1 ΤΜΗΜΑ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ | , στις 05-02-2016

Στα πλαίσια υλοποίησης του eTwinning Έργου “Planet Diversity”, οι μαθητές του Δ1 με τη συνοδεία του διευθυντή του σχολείου κ. Τερζή, της γυμνάστριας του σχολείου κ. Καραγώγου και της δασκάλας του τμήματος, επισκέφθηκαν το ταχυδρομείου Ωραιοκάστρου. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου, όπου γνωρίσαμε τους συνεργάτες-μαθητές του Α2 και τη δασκάλα τους Αρετή Ξένου.  Η κ. Καραγώγου εμψύχωσε παιχνίδια που έφτιαξαν οι μαθητές της τάξης μας και του Δ1 από το 7ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου. Μια θαυμάσια εμπειρία για όλους μας!

Ο Θησέας Μενεξές και ο Τάσος Ασλάνογλου έγραψαν μερικά λόγια για τη συγκεκριμένη δράση:
“Αφού λοιπόν διαβάσαμε το βιβλίο “Ο Αχτιδοϋφαντής ” της Βασιλικής Νευροκοπλή, αποφασίσουμε να γίνουμε  φαναράκια του ήλιου κι εμείς (μαζί με τους συνεργάτες μας).  Έτσι φτιάξαμε μια ηλιαχτίδα για κάθε συνεργάτη μας.  Πάνω σε κάθε ηλιαχτίδα γράψαμε το μήνυμα “Πάντα να στηρίζετε και να σέβεστε ο ένας τον άλλον”.  Μόλις τις ολοκλήρώσαμε τις βάλαμε μέσα σε φακέλους και γράψαμε απ’έξω τις διευθύνσεις των σχολείων.  Μετά ξεκινήσαμε να φτιάξουμε έναν ήλιο για να βάλουμε τις ηλιαχτίδες που θα μας στείλουν οι συνεργάτες μας.”
Η προετοιμασία των ηλιαχτίδων είναι εδώ (κάντε κλικ στο σύνδεσμο):  http://www.photosnack.com/F8ED7A58B7A/planetdiversityd1pentalofos.html
Η επίσκεψη στο ταχυδρομείο :

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ (άρθρο μαθητών Δ2)

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Δ2 ΤΜΗΜΑ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ | , στις 05-02-2016

Την Πέμπτη 21/1/2016 η Γ΄ και η Δ’ τάξη του Δημοτικού σχολείου Πενταλόφου επισκεφτήκαμε τη φάρμα <<κουκάκη>>, πρότυπος αγελαδοτροφική μονάδα. Η φάρμα βρίσκεται στους Κάτω Αποστόλους του νομού Κιλκίς.

Μας υποδέχτηκε φιλόξενα ο κ. Κουκάκης, ο οποίος μας είπε λίγα λόγια για τη φάρμα. Αφού βάλαμε ειδικά παπουτσάκια και σκουφάκια (για λόγους ασφάλειας), μπήκαμε στο χώρο της παραγωγής. Η ξενάγηση ξεκίνησε απ’το χώρο της παστερίωσης, όπου μάθαμε ότι το γάλα δεν μπορούμε να το πιούμε χωρίς να το παστεριώσουμε. Συνεχίσαμε στο χώρο της εμφιάλωσης και είδαμε από κοντά πως εμφιαλώνεται το αριάνι.

Στο τέλος κατεβήκαμε στους στάβλους και μας είπαν ότι ημερησίως μαζεύουν 50 τόνους γάλα απ’όλο τον νομό Κιλκίς.

Προϊόντα που παράγουν είναι  γάλα, κακάο, αριάνι, τυρί, κασέρι, κεφίρ, γιαούρτι, ρυζόγαλο και χυμούς.

Για το άρθρο εργάστηκαν οι παρακάτω μαθητές του Δ2:

Θοδωρής, Γεωργία, Ελένη, Αλεξία, Αλίμ, Θανάσης, Λάζαρος, Μαρία, Ανδριάνα Μ., Ανδριάνα Γ., Νικόλας

<<Στη φάρμα Κουκάκη μου άρεσε που ήταν όλα πεντακάθαρα.>> Αλεξάνδρα Μενεξέ

<< Πιο πολύ απ’όλα μου άρεσε που βάλαμε τα σκουφάκια και τις σακούλες που φορέσαμε στα παπούτσια μας. Επίσης μου έκανε εντύπωση πως ένα μικρό πλαστικό, με δυνατό αέρα, γίνεται ένα μπουκάλι για γάλα.>> Νικόλας Σαμουρλής

<< Στη φάρμα Κουκάκη μου έκανε εντύπωση πως εμφιαλώνουν το αριάνι>> Ιάσων Καραδημητρίου