Ενημερωτική Επίσκεψη Πυροσβεστικού Οχήματος

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ | , στις 01-02-2016

Σήμερα, 1/2/2016, μετά από πρωτοβουλία του 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Πενταλόφου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ένα πυροσβεστικό όχημα.  Οι πυροσβέστες ενημέρωσαν τα παιδιά των Νηπιαγωγείων και του Δημοτικού Σχολείου Πενταλόφου για τη χρησιμότητα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και τη χρήση του Πυροσβεστικού Οχήματος.  Έγινε επίδειξη πυρόσβεσης, πυροσβεστικής στολής και επικοινωνίας με το Κέντρο της Πυροσβεστικής. Στο τέλος οι μικροί μαθητές των νηπιαγωγείων απένημαν το δικό τους βραβείο στους πυροσβέστες!

Ανακοίνωση – Πρόσκληση

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 01-02-2016

Το Δημοτικό Σχολείο Πενταλόφου σε συνεργασία με το επιστημονικό προσωπικό της ΕΔΕΑΥ (Ψυχολόγο και Κοινωνική Λειτουργό), διοργανώνει Ημερίδα με θέμα:Γνωριμία με το Δημοτικό Σχολείο- Επικοινωνία Σχολείου και Γονέων”, την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2016, ώρα 18:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Στα πλαίσια της Ημερίδας θα γίνει και παρουσίαση του ρόλου του επιστημονικού προσωπικού της ΕΔΕΑΥ (Επιτροπή Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης).

Από το Δημοτικό Σχολείο

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ- eTwinning

Συγγραφέας: Μαρία Πανουσιάδου | Κατηγορία eTwinning ΕΡΓΑ | , στις 01-02-2016

Συνάντηση και συνομιλία μέσω skype με σχολείο από τη Λιθουανία. Μια πρώτη γεύση για την όμορφη αυτή χώρα, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της Ε΄τάξης του Δημοτικού σχολείου Πενταλόφου.  Τραγουδήσαμε-χορέψαμε και από τα 2 σχολεία (εμείς συρτάκι). Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του δημοτικού κ. Χρήστο Τερζή αλλά και τη δασκάλα της Ε΄ τάξης κ. Δερέκη για την παραχώρηση του χώρου και τον υπέροχο χορό που μας χάρισαν μαζί με τα παιδιά.

Γνωριστήκαμε με τα παιδιά του νηπιαγωγείου Rokiškis nursery-kindergarten “Varpelis” και την κυρία  Loreta Baravickiene from Lithuania. Θα ακολουθήσουν και άλλες συναντήσεις μέσα στο Δεκέμβριο για να μιλήσουμε για τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων.