Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Μαρ 201723

Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Η Δημοκρατία ως πολίτευμα γεννήθηκε στην Αρχαία Αθήνα. Πολλά κράτη σήμερα έχουν δημοκρατικό πολίτευμα.

Αυτό σημαίνει ότι ο λαός επιλέγει με εκλογές τους αντιπροσώπους του (Βουλευτές) για τη διακυβέρνηση της χώρας.

Σε κάθε δημοκρατικό κράτος οι πολίτες απολαμβάνουν τις αξίες της ελευθερίας και της ισότητας.

Ο μαθητής της ΣΤ΄τάξης

Τσάφας Γεώργιος

Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα, σύμφωνα με το οποίο η εξουσία πηγάζει από το λαό και ασκείται με βάση τη βούληση της πλειοψηφίας.

Στην Αρχαία Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αρχαία Αθήνα τον Χρυσό αιώνα του Περικλή γεννήθηκε η δημοκρατία.

Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία. Προεδρευόμενη γιατί έχουμε Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κοινοβουλευτική γιατί έχουμε κοινοβούλιο με 300 βουλευτές και Δημοκρατία γιατί το πολίτευμα της Ελλάδας είναι δημοκρατικό.

Η Δημοκρατία είναι το καλύτερο πολίτευμα γιατί ο λαός μπορεί να εκλέγει τους εκπροσώπους του και μπορεί ο ίδιος να βάλει υποψηφιότητα. Ενώ στα άλλα πολιτεύματα οι άνθρωποι δεν έχουν πολλά δικαιώματα και κυβερνάει ένας(Μοναρχία- Βασιλεία ) ή οι  λίγοι ( Ολιγαρχία – Δικτατορία).

Θα ήθελα οι πολίτες όλων των χωρών, όπως κι εγώ να απολαμβάνουν τα αγαθά της  Δημοκρατίας.

Η μαθήτρια της ΣΤ΄τάξης

Χρυσάνθη Δεληλαμπάκη

από κάτω από: Στ' Τάξη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Μάρτιος 2017