Σεπ 202214

Δημοτικό Σχολείο Πέλλας                                                                 Σχολικό έτος  2022-23

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

To   νέο Αναβαθμισμένο και Διευρυμένο Ολοήμερο Σχολείο που από φέτος θα λειτουργήσει το Δ.Σ. Πέλλας   έχει ως   κύριο σκοπό , την ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης για τα παιδιά μας μέσω  της μελέτης και της  προετοιμασίας  των μαθημάτων για την  ενίσχυση της μάθησης αλλά και την υποστήριξη της οικογένειας με την  επέκταση των δωρεάν παροχών εκπαίδευσης κατά την 3η ζώνη του Ολοήμερου ,στους Σχολικούς μαθητικούς Ομίλους .

. Το νέο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου   θα αναπτύσσεται στις παρακάτω τρεις (3) ζώνες:
Στην πρώτη (1η) ζώνη, «Μεσημβρινό γεύμα Διατροφική αγωγή», διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας  (13.20 έως 14.00).
Στην δεύτερη (2η) ζώνη, «Μελέτη Προετοιμασία», διάρκειας δύο (2) διδακτικών ωρών(14:10 -14.55 και 15.06 -15:55).
Στην τρίτη (3η) ζώνη, «Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι ή Σ.Μ.Ο», σε ένα  δίωρο(15.55-16.40 και 16.45-17.30)

Προκειμένου να λειτουργήσει το Ολοήμερο με κοινό κανονισμό για όλους μας και να  διευκολυνθεί στη λειτουργία του,  καλό είναι να τηρηθούν από όλους μας   τα παρακάτω:

• Η έγκαιρη ώρα παράδοσης του φαγητού: μόνο το πρωί με την είσοδο του μαθητή στο σχολείο  ή εκτάκτως  στις 13.15 μ.μ. στα χέρια του μαθητή .( Σε ενδιάμεση ώρα δεν υπάρχει  διαθέσιμος εκπαιδευτικός να το παραλάβει )
  • Το φαγητό να βρίσκεται σε πλαστικό σκεύος ή ισοθερμικό φαγητοδοχείο, μαζί με την πετσέτα του,  το κουτάλι ή το πιρούνι  και  μέσα σε τσαντάκι  με γραμμένο το όνομα του μαθητή.
  • Η αποχώρηση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το διευρυμένο πρόγραμμα λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης, ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.

Ειδικά, το σχολικό έτος 2022-2023 δύναται η αποχώρηση να λαμβάνει χώρα και στις 14.55, με το πέρας της πρώτης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης και μετά από συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς του Ολοήμερου.

• Οι μαθητές, καλό είναι να έχουν μαζί τους και μια αλλαξιά εσώρουχα στη σχολική τους τσάντα
  • Να γίνεται και ένας τελικός έλεγχος των μαθημάτων και στο σπίτι από τους γονείς .
  • Προτείνεται ,για λόγους διατροφικής ισορροπίας και αποφυγής αρνητικών συμπεριφορών των μαθητών μας στο καθημερινό γεύμα τους , η τήρηση ενός κοινού προγράμματος φαγητού, η οποία προτάθηκε να  είναι:

Δευτέρα:        Το φαγητό της Κυριακής.
Τρίτη :             Κάθε είδους ζυμαρικά.
Τετάρτη:         Λαδερά.
Πέμπτη:         Ψάρι ή κοτόπουλο ή κιμάς.
Παρασκευή:   Όσπρια.

Συνοδευτικά για κάθε μέρα : σαλάτα, ψωμί  και  τυρί  όταν ταιριάζει και πάντα φρούτο .

Σε περίπτωση που δεν βολεύει στον οικογενειακό σας προγραμματισμό  το προτεινόμενο  φαγητό ,μπορείτε να  βάλετε  ξηρά τροφή (σάντουιτς, γιαούρτι ,τοστ ,πίτα , πίτσα ,ομελέτα κ.ά ) με σαλάτα.

Ο σταθερός  εκπαιδευτικός του Ολοήμερου είναι ο κ. Θεόδωρος Τζιαφτάνης .

Οι   εναλλασσόμενοι  εκπαιδευτικοί στο δεύτερο τμήμα  ανά μέρα  είναι :

Δευτέρα: Βασιλεία Κουτσού
Τρίτη :   Χαρίκλεια Μπανούδη
Τετάρτη: Εμμανουήλ Κιοσελάκης
Πέμπτη : Άννα Μαρία Παγιαννίδου
Παρασκευή : Βασιλεία Κουτσού

– Σε όλη τη διάρκεια λειτουργίας του Ολοήμερου η πόρτα του σχολείου παραμένει κλειδωμένη και ανοίγει μετά το πέρας της λειτουργίας του

Σας παρακαλούμε να είστε ακριβείς στην ώρα παραλαβής των παιδιών σας.

-Η παραλαβή των μαθητών θα πραγματοποιείται στην εξώπορτα του σχολείου ενώ  σε μέρες βροχερές θα γίνεται από την είσοδο του σχολείου.

-Όσοι γονείς επιθυμούν να αποχωρεί το παιδί τους  ασυνόδευτο  από το σχολείο, να ζητήσουν από τον/την  υπεύθυνη/ο  του Ολοήμερου να συμπληρώσουν την  υπεύθυνη δήλωση.

Το  Ολοήμερο είναι το σχολείο που  επιλέγω και για αυτό και το αγαπώ και το σέβομαι περισσότερο.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων  για τη δεδομένη στήριξη και αγαστή  συνεργασία!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Οι εκπαιδευτικοί του Ολοήμερου                                       Η διευθύντρια

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΤΟΥ    ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ –ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ  ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

Σεπτέμβριος 2022