ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ /ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Σεπ 20221

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ /ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΣΧΕΤ:  1. Ο Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ A 141 – 21.07.2022)

1. Η με αριθ. πρωτ. Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/10-08-2022 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Ορισμός

σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα

ολοήμερου για το σχολικό έτος 2022-23»

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε με χαρά ότι το σχολείο μας έχει οριστεί να λειτουργήσει με αναβαθμισμένο ολοήμερο πρόγραμμα (3η ζώνη έως τις 17:30). Πρόκειται για μια μεγάλη ευκαιρία, που δίνεται για πρώτη φορά στους μαθητές/τριες μας να συμμετάσχουν σε ένα νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου στο οποίο θα προσφέρονται δράσεις δημιουργικής απασχόλησης, ελεύθερης έκφρασης και ψυχαγωγίας σε αντικείμενα που σχετιζόνται με τον αθλητισμό, τα ομαδικά αθλήματα, τους παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, τη χοροκινητική έκφραση, τις εικαστικές τέχνες, τις χειροτεχνίες και κατασκευές, την εκμάθηση μουσικών οργάνων, την εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια και παζλ, τα παραδοσιακά παιχνίδια, τις επιστημονικές κατασκευές-πειράματα, τα μαθηματικά παιχνίδια, τη ρητορική τέχνη και δημιουργική γραφή, το ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο, τη διαπολιτισμική παιδεία, την πολιτειότητα και πολιτότητα, τον εθελοντισμό, την παιδική επιχειρηματικότητα, τη δημιουργία εφημερίδας. Επιπλέον οι όμιλοι δύνανται να δραστηριοποιούνται στην οργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων, κοινωνικών-βιωματικών και περιβαλλοντικών δράσεων, τη συγκρότηση χορωδίας, θεατρικής ομάδας και μαθητικής ορχήστρας.

Παρακαλούμε να δηλώσετε την προτίμηση σας στις δραστηριότητες που επιθυμείτε στην Υπεύθυνη Δήλωση που ακολουθεί και εν συνεχεία να την επιστρέψετε άμεσα στη σχολική μονάδα, το αργότερο έως τη Τετάρτη 7-9-2022, προκειμένου να ληφθεί υπόψη στο σχηματισμό σχολικών ομίλων της 3ης ζώνης του αναβαθμισμένου ολοήμερου προγράμματος.

της σχολικής μονάδας

Αναστασία  Χανού

Δημοτικό Σχολείο Πέλλας

Υπεύθυνη Δήλωση Συμμετοχής στο Διευρυμένο-Αναβαθμισμένο Ολοήμερο Πρόγραμμα

O/H …………………………………………….  γονέας/κηδεμόνας του/της ………………………………………..  μαθητή/τριας  της …….  Τάξης, δηλώνω ότι επιθυμώ /συναινώ το παιδί μου να φοιτήσει στην 3η ζώνη, «Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι», του διευρυμένου ολοήμερου προγράμματος με διάρκεια από τις 16:00 έως τις 17:30 καθημερινά, στο πλαίσιο λειτουργίας της οποίας δύναται να προσφέρεται δράση, δημιουργική απασχόληση, ελεύθερη έκφραση και ψυχαγωγία με αντικείμενα σχετιζόμενα με:

• Φυσική Αγωγή: αθλητισμό, ομαδικά αθλήματα, παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, χοροκινητική έκφραση
  • Εικαστικά: χειροτεχνίες και κατασκευές
  • Μουσική: εκμάθηση μουσικών οργάνων, συγκρότηση χορωδίας και μαθητικής ορχήστρας κ.α.
  • Πληροφορική: ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο
  • Θέατρο: συγκρότηση θεατρικής ομάδας
  • Διαφόρων ειδών παιχνίδια: πνευματικά παιχνίδια και παζλ, παραδοσιακά παιχνίδια, μαθηματικά παιχνίδια
  • Τεχνολογία: εκπαιδευτική ρομποτική, επιστημονικές κατασκευές – πειράματα
  • Λοιπά: ρητορική τέχνη και δημιουργική γραφή, τη διαπολιτισμική παιδεία, την πολιτειότητα και πολιτότητα, τον εθελοντισμό, την παιδική επιχειρηματικότητα, τη δημιουργία εφημερίδας.

Επιλέξτε έναν ή περισσότερους σχολικούς μαθητικούς ομίλους,  τσεκάροντας το κατάλληλο κουτάκι από τον/τους όμιλο/ους επιθυμίας σας. Διευκρινίζεται ότι η επιλογή ομίλου από τους γονείς /κηδεμόνες στην παρούσα φάση είναι  διερευνητική και όχι δεσμευτική για τη διαμόρφωση του  τελικού προγράμματος.

Υπογραφή

Ο γονέας/ κηδεμόνας

……………………………..

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ /ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ