ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Τετάρτη 26 Ιανουαρίου2022

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,
σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 , θα μεταφερθεί ο εορτασμός της σχολικής γιορτής για την μνήμη των Τριών Ιεραρχών (30 Ιανουαρίου ).Είναι η γιορτή των γραμμάτων και της παιδείας. Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν τηρώντας τα μέτρα προστασίας από την πανδημία .
Α. Θα εκκλησιαστεί μόνο η ΣΤ ΄ τάξη ,εκπροσωπώντας το σχολείο μας στις θρησκευτικές εκδηλώσεις (ομιλία, αρτοκλασία και μνημόσυνο για τους Αγίους μας) στην εκκλησία του χωριού μας.
Β. Θα αφιερωθούν δύο διδακτικές ώρες σε κάθε τάξη για να γίνει αναφορά στο έργο των Αγίων και την προσφορά τους στα γράμματα.
Γ. Με την ευκαιρία του εορτασμού θα γίνει και η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας σε κάθε τάξη , προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας .
Οι μαθητές θα σχολάσουν κανονικά στις 13.15 μ. μ. και το Ολοήμερο θα λειτουργήσει .
Οι Άγιοι Τρεις Ιεράρχες να μας φωτίζουν και να πρεσβεύουν για μας .
Η διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του Δ.Σ. Πέλλας

.jpg

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Ιανουάριος 2022