ΕΜΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ

Σεπ 202110

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

Ο  Αγιασμός  για  το  νέο σχολικό έτος 2021-22, θα  πραγματοποιηθεί   τη

Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου  και ώρα  8.30 π.μ.  στην αυλή του  Δ.Σ Πέλλας.

Οι μαθητές  θα προσέλθουν με  μάσκα και την σχολική τους τσάντα, έγκαιρα  ως  τις 8.15 π. μ., ως εξής :

από την κεντρική πόρτα οι μαθητές των τάξεων  A΄ ,B΄ και ΣΤ΄

από την  κάτω πόρτα των αυτοκινήτων  οι μαθητές   των Γ΄,Δ΄,Ε΄

Η είσοδος των μαθητών θα γίνει με την επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος  του self-test στον εκπαιδευτικό της τάξης ,  το οποίο θα έχει διενεργηθεί ως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) πριν .Το δεύτερο τεστ της πρώτης εβδομάδας θα ελεχθεί την Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021.

Από την επόμενη εβδομάδα (20 Σεπτεμβρίου και μετά ) ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα γίνεται δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή )

Το αποτέλεσμα του ελέγχου πρέπει , υποχρεωτικά κάθε φορά ,να δηλώνεται στo selftesting.gov.gr και  η βεβαίωση να έχει τον κωδικό της καταχώρησης στο παραπάνω σύστημα .

Όλοι οι μαθητές θα τακτοποιηθούν σε  ορισμένες θέσεις  της αυλής  ανά τάξη, με ευθύνη των εκπαιδευτικών  του σχολείου .

Λόγω των αναγκαίων  μέτρων πρόληψης της διασποράς  του ιού covid-19 δεν επιτρέπεται να παραβρίσκονται οι γονείς στην αυλή του σχολείου και όσοι παραμείνουν έξω από αυτήν  πρέπει να τηρούν  σωστά τα μέτρα- αποστάσεις και μάσκα.

Μετά το πέρας του Αγιασμού,  θα δοθούν γενικές  οδηγίες στους μαθητές για θέματα που αφορούν τα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού covid-19 και τη σωστή χρήση μάσκας,  σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Οι μαθητές θα τακτοποιηθούν  στις τάξεις τους για να μοιραστούν  βιβλία και να τους δοθούν οδηγίες και το  προσωρινό πρόγραμμα  του σχολείου.

Θα αποχωρήσουν  όλοι οι μαθητές  στις 10. 00 π. μ.

Κατά την αποχώρηση  ,οι γονείς  και κηδεμόνες, με μάσκα θα παραλάβουν τα παιδιά τους  κατά τον ίδιο τρόπο τηρώντας τα μέτρα απόστασης και αποφεύγοντας το συνωστισμό.

Η βοήθειά σας και η συνεργασία σας , για άλλη μια φορά ,αναγκαία και πολύτιμη .

Εμείς, γονείς και εκπαιδευτικοί ,με τη θετική  στάση μας θα δώσουμε  το παράδειγμα  στα παιδιά μας.

Το σχολείο μας έχει πάρει και για τη φετινή χρονιά ,όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την  προστασία και την ασφάλεια των μαθητών μας ,   των εκπαιδευτικών και των γονέων .

Θωρακίζουμε την υγεία μας, τη δική μας και των γύρω μας .  Εμβολιαζόμαστε , ελεγχόμαστε τακτικά   , φοράμε τις μάσκες μας τηρούμε τα μέτρα  (απόστασης, αερισμού, απολύμανσης ) ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ

Φορώ  μάσκα για εσένα   ….. Φοράς μάσκα για  εμένα  …. Κρατάμε  μαζί  το  σχολείο μας ανοικτό

Με  τις ευχές για καλή σχολική χρονιά με ΥΓΕΙΑ και                                                              ΑΣΦΑΛΕΙΑ !

Η διευθύντρια                   Οι  εκπαιδευτικοί

Αναστασία Χανού

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΜΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ

Σεπτέμβριος 2021