ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ –ΚΑΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δεκ 20193

ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΠΕΛΛΑΣ                             Τρίτη  3   Δεκεμβρίου 2019

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ –ΚΑΛΕΣΜΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες , ξεκίνησε ο τελευταίος μήνας του έτους και  μήνας της μεγάλης γιορτής της Χριστιανοσύνης .Το σχολείο μας θέλοντας να ζήσει τη χαρά της μεγάλης γιορτής σε όλα τα επίπεδα ,προγραμματίζει   και σας καλεί  να παραβρεθείτε   αλλά  και να  βοηθήσετε στην υλοποίηση των δράσεων  μας :

1. Κάνουμε  μια δράση  καλύπτοντας  την ανάγκη μας για κοινωνική προσφορά .Σε ένδειξη αγάπης για τον συνάνθρωπο μας , με σκοπό την ενίσχυση του   Κοινωνικού Παντοπωλείου της Μητροπόλεως  μας και του  Γεύματος Αγάπης  του Αγίου Γεωργίου Γιαννιτσών. Μπορούμε να προσφέρουμε  τα παρακάτω είδη που έχει ανάγκη το Γεύμα Αγάπης :

(βιτάμ –μαργαρίνη(επαγγελματικές συσκευασίες), όσπρια (φακές), ρύζι (καρολίνα και κίτρινο), πουρέ, , ντοματοχυμό, γάλα εβαπορέ, τυρί , αλοιφές, ξύδι ,λεμόνια, αλάτι, ρίγανη ,πιπέρι(μαύρο ,κόκκινο γλυκό)  αλλά και ό,τι άλλο  που θα  προσφερθεί στο Κοινωνικό Παντοπωλείο. Τα είδη θα συγκεντρωθούν στο σχολείο μέχρι την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019.

1. Δίνουμε τη γιορτινή διάθεσή μας και έξω από το σχολείο

Α. στολίζουμε τα δεντράκια στον πεζόδρομο του χωριού μας,    με τις  κατασκευές  μας .  Τη  Δευτέρα  16  και τη  Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019  σε συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και τα άλλα σχολεία του χωριού μας.

Β.   στολίζουμε  και το δέντρο του Μουσείου μας με τα χειροποίητα αρχαϊκά παιχνίδια ,  την  Παρασκευή 20  Δεκεμβρίου  2019, στις  10.30 μ. μ. από την ΣΤ΄ τάξη .

1. Για να ζήσουμε τη μαγεία  των Χριστουγέννων ,διοργανώνουμε  τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας  την  Παρασκευή 20  Δεκεμβρίου  2019,   στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου Πέλλας  στις  8.30 π. μ. από τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης.

Μετά το πέρας της γιορτής θα συνεχιστεί  κανονικά το πρόγραμμα του σχολείου .

Οι  μαθητές θα προσέλθουν κανονικά  το πρωί με τις τσάντες τους και θα αποχωρήσουν στις 13.15 μ. μ. Το  Ολοήμερο τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά.

Τα σχολεία θα κλείσουν τη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019 και θα ανοίξουν, μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές ,την Τετάρτη  8 Ιανουαρίου 2020.

Ας κάνουμε  φάτνη την καρδιά μας , να γεννηθεί μέσα της ο μικρός Χριστός.

Ευφρόσυνα  Χριστούγεννα με υγεία  και οικογενειακή ευτυχία.

Καλά Χριστούγεννα &  Καλή Χρονιά !

Η  διευθύντρια  και  οι  εκπαιδευτικοί του Δ.Σ.  Πέλλας

από κάτω από: Ενημέρωση Δ/νσης| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ –ΚΑΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δεκέμβριος 2019