Δημοτικό Σχολείο Πέλλας για τον 13ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος»

Απρ 20183

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

ΤΟΥ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ  ΣΧΟΛΕΙΟΥ  ΠΕΛΛΑΣ

ΓΙΑ  ΤΟ  13Ο  ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ-  ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΠΕΛΛΑ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

Σε συνεργασία με το Δήμο Πέλλας ,με την Συντονιστική Επιτροπή του Μαραθωνίου και κυρίως  με την ενεργή  συμμετοχή  των μαθητών ,εκπαιδευτικών και των γονέων του Δημοτικού Σχολείου Πέλλας πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια εκδήλωση  για τον 13ο Διεθνή Μαραθωνίου –Μέγας Αλέξανδρος ,την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018  στις 11.00 π.μ. ,στο άγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου στην πλατεία του Χωριού μας.

Οι ιέρειες μαθήτριες της ΣΤ τάξης  , ακολουθώντας το αρχαίο πνεύμα,  παρουσίασαν μια χορογραφία με μουσική υπόκρουση του Βαγγέλη Παπαθανασίου, ενώ οι αθλητές – μαθητές  πέρασαν από την αψίδα –αγριελιάς ,σύμβολο ειρήνης και  αθλητικού πνεύματος ,για να δώσουν το μήνυμα σε όλους τους συμμετέχοντες  στο δεύτερο  μεγαλύτερο δρομικό γεγονός της Ελλάδος  που θα ξεκινήσει  την Κυριακή  1η Απριλίου 2018 από την Πέλλα.

Σηκώνοντας το πανό του αγώνα, οι αθλητές και οι ιέρειες-μαθητές   έδωσαν το μήνυμα :

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ-ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ-ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ -ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ

Φώναξαν όλοι :ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ  ΟΛΟΙ  ΕΚΕΙ!

Υ.Γ. Ευχαριστούμε την ψυχή της διοργάνωσης την κ. Αικατερίνη Παρασκευά ,γυμνάστρια του Δ.Σ. Πέλλας , που μέσα σε μόλις διάστημα πέντε ημερών  ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της Συντονιστικής επιτροπής  και υλοποίησε αλλά  και κυρίως ενέπνευσε τους μαθητές ,που  με υψηλό αίσθημα ευθύνης ανταποκρίθηκαν στο αθλητικό αυτό  δρώμενο .

από κάτω από: Στ' Τάξη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημοτικό Σχολείο Πέλλας για τον 13ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος»

Απρίλιος 2018