Ο.Μ 2021 Olympic Day Diploma-English_001

Ολυμπιακή Ημέρα 2021

Κάθε χρόνο στις 23 Ιουνίου εορτάζεται η Ολυμπιακή Ημέρα σε όλο τον κόσμο,

Ο θεσμός των Ολυμπιακών Αγώνων,  εκτός από την αθλητική του σημασία, προάγει σημαντικές ηθικές αξίες και αρετές στον άνθρωπο.

Η Ολυμπιακή Ημέρα είναι αφιερωμένη στον θεσμό των Ολυμπιακών Αγώνων, των οποίων ο πρώτος καταγεγραμμένος εορτασμός έγινε το 776 π.Χ., στην αρχαία Ολυμπία.

Με τον σημερινό εορτασμό της Ολυμπιακής Ημέρας για τους μαθητές του σχολείου μας ήταν μια ευκαιρία να δραστηριοποιηθούν, να μάθουν περισσότερα για τις Ολυμπιακές  Αξίες και να ανακαλύψουν καινούργια αθλήματα.

Η εκπαιδευτική, αθλητική ,πολιτιστική γιορτή που οργανώσαμε στο σχολείο μας βασίστηκε

στη γνώση

Tα αγωνίσματα στην αρχαία εποχή

Ένα στεφάνι αγριελιάς

Tο σχολείο των αθλητών στην αρχαία εποχή

Oλυμπιακή Σημαία

Oι Mασκότ των Oλυμπιακών Aγώνων

Παραολυμπιακοί Aγώνες

Ολυμπιακές Αξίες-Αριστεία, Σεβασμός, Φιλία.

Ο εθελοντισμός για την ΥΓΕΙΑ, όπως και ο αθλητισμός είναι τρόπος ζωής! 5η Εκπαιδευτική Εθελοντική Δράση για Δότες Αίματος ,Μυελού των Οστών και ζωντανής μνήμης συνανθρώπων μας από την απώλεια Κορωνοϊού.

στην ανακάλυψη. (η εξέλιξη των αθλημάτων από την αρχαιότητα ως σήμερα)

στην  κίνηση

Στο τέλος οι μαθητές επιβραβεύτηκαν για τις προσπάθειές τους παίρνοντας το Δίπλωμα της Ολυμπιακής Ημέρας 2021 και το Ολυμπιακό μετάλλιο  που κατασκεύασαν για την  σημερινή ημέρα