2020-21ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ IMPACT-AΘΛΟΣ 2018-19, 2019-20

Στο σχολείο μας στο πλαίσιο υλοποίησης προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων  υλοποιήσαμε το πρόγραμμα IMPACT σε διαθεματικό πλαίσιο.

Bασική επιδίωξη είναι οι επιλεγμένες σχολικές μονάδες (Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας-Παραλίμνης) ως πυρήνες κοινοτήτων μάθησης και διάχυσης να δημιουργήσουν ένα δίκτυο σχολικών μονάδων  συνεργασίας και επικοινωνίας στο μάθημα της φυσικής αγωγής με κατεύθυνση στην υγεία και την ποιότητα ζωής.

Συνδέοντας  το μάθημα της Φυσικής Αγωγής  με την Ιστορία της άθλησης στην Πέλλα(Πολιτισμό), πρωτεύουσα  της Μακεδονίας , την  αξία του εθελοντισμού για την ΥΓΕΙΑ  και την  δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου ,οι δράσεις που σχεδιάσαμε και δημιουργήσαμε προσανατολίστηκαν  στους θεματικούς κύκλους: Ζω καλύτερα – Ευ Ζην (Μαθήματα ζωής και αγωγής της υγείας)- Αυτομέριμνα, Ασφάλεια και Πρόληψη, Φροντίζω το Περιβάλλον – Περιβάλλον- Πολιτιστική κληρονομιά, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη (Κάνε πράξη τη συνεργασία και την προσφορά) –Εθελοντισμός.

Σκοπός αυτών των πρωτοβουλιών είναι
Δημιουργία μιας κουλτούρας “αθλητικής εκπαίδευσης” για συστηματική άθληση μέσα και έξω από το σχολείο παράλληλα  με τη δημιουργία μιας κουλτούρας του “Εθελοντισμού για την Υγεία”
α) στο σχολικό περιβάλλον, αλλά επίσης
β) σε συνεργασία με τους φορείς εκπαίδευσης, πολιτισμού, υγείας, αθλητισμού και σωματικής άσκησης.

Στόχος των δράσεων είναι η δημιουργία κινητικά  ενεργών μαθητών .Ταυτόχρονα, η ανάπτυξη  του Πολιτιστικού Τουρισμού σε συνδυασμό με τον Εκπαιδευτικό και Αθλητικό Τουρισμό και το Περιβάλλον στην Πέλλα, τη γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου
2020-21ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ IMPACT-AΘΛΟΣ 2018-19, 2019-20 – Αντιγραφή