“Τέχνη με τα σκουπίδια μας”

Η λογική της υπερ-παραγωγής, της υπερ-κατανάλωσης, της συνεχούς συσσώρευσης σκουπιδιών που μολύνουν και πιέζουν το περιβάλλον και υποβαθμίζουν τελικά την ποιότητα της φύσης και της ζωής μας, ήταν η ιδέα της περιβαλλοντικής δράσης “Τέχνη με τα σκουπίδια μας”.

Μέσα από τη διαδικασία του να αξιοποιήσουμε τα σκουπίδια και να δημιουργήσουμε με αυτά έργα τέχνης (κολάζ, συνθέσεις, γλυπτά κλπ) δίνεται στα παιδιά η δυνατότητα να ανακαλύψουν μια καινούρια λογική που λέει πως:

• ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ
  • ΔΕΝ ΣΠΑΤΑΛΑΜΕ
  • ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΟΥΜΕ
  • ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ

Έτσι λοιπόν οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας συμμετέχοντας πρόθυμα στην παραπάνω δράση και στο σχετικό διαγωνισμό του Υπουργείου Παιδείας για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου, δημιούργησαν με την επιμέλεια της δασκάλας τους κ. Οικονομίδου, δύο έργα τα οποία φωτογράφισαν και έστειλαν σε ψηφιακή μορφή στο διαγωνισμό.

Το (ομαδικό) έργο ονομάστηκε “ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ” και συνδημιουργοί ήταν όλοι οι μαθητές της τάξης, ενώ το ατομικό φτιάχτηκε από το μαθητή Θ.Κ

Συγχαρητήρια παιδιά!!!