Παραγωγή γραπτού λόγου – Ταξίδι στον Άρη.

Ταξίδι στον Άρη

Επειδή έχω ακούσει πολλά για το διάστημα και θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι σ΄ έναν πλανήτη, έγινα μέλος σε μια διαστημική αποστολή που θα ταξίδευε στον Άρη.

Όταν ήρθε η μέρα του ταξιδιού ανεβήκαμε στο διαστημόπλοιο. Μέχρι να φτάσουμε στον Άρη κάναμε στάσεις σε άλλους πλανήτες. Δεν συναντήσαμε κάτι παράξενο. Στον Άρη φτάσαμε μετά από έξι μήνες. Κατεβήκαμε από το διαστημόπλοιο κι αρχίσαμε να εξερευνούμε τον πλανήτη. Σε λίγο συναντήσαμε κάτι παράξενα πλάσματα.

-Από πού έρχεστε; μας ρώτησαν.

-Από τη γη , έναν πλανήτη διαφορετικό από το δικό σας.

-Πώς είναι ο πλανήτη σας; Τι έχει που εμείς δεν έχουμε;

-Έχει ποτάμια, θάλασσες, βουνά, πράσινο, ωραία πάρκα με παιδικές χαρές και ζώα, μεγάλους δρόμους που κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα και άνθρωποι.

Κι εδώ υπήρχε κάποτε νερό. Υπάρχουν ενδείξεις ποταμών, μεγάλων λιμνών, ακόμη και ωκεανών.

-Πώς περνάτε την ημέρα σας εδώ;

-Το πρωί δουλεύουμε σε εργαστήρια και τις υπόλοιπες ώρες περιπλανιόμαστε στον πλανήτη.

-Εσείς με τι ασχολείστε;

-Εμείς πηγαίνουμε το πρωί στο σχολείο και το απόγευμα παίζουμε με τους φίλους μας. Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, πηγαίνουμε βόλτα με τα ποδήλατα.

-Όλα αυτά είναι πολύ παράξενα για μας. Θα θέλαμε να τα δούμε από κοντά.

-Μπορείτε να έρθετε κι εσείς ένα ταξίδι στον πλανήτη μας. Θα περάσετε ωραία.

-Θα προσπαθήσουμε. Τώρα όμως πρέπει να πάμε στη δουλειά μας. Γεια σας, και να έχετε καλό ταξίδι στην επιστροφή.

-Ευχαριστούμε. Χαρήκαμε που σας γνωρίσαμε. Γεια σας.

Ευδοξία Μ.

Μαθήτρια Ε΄τάξης