Συμβουλές προς τους μικρούς μου μαθητές!

0

Συγγραφέας: ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-03-2015

Το διαδίκτυο μορφώνει και ψυχαγωγεί. Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για τις εργασίες του σχολείου σου ή για ό,τι σε ενδιαφέρει. Μπορείς να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου παίζοντας πολλά και διαφορετικά παιχνίδια με φίλους σου ή μη.

Ωστόσο, μπορεί να δημιουργηθούν και προβλήματα αν δεν είσαι προσεκτικός στον τρόπο που το χρησιμοποιείς.

Για αυτό:

• Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου.
  • Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθανθείς «άβολα». Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι.
  • Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διέκοψε αμέσως τη συνομιλία.
  • Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο.
  • Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα.
  • Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.
  • Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet. Σκέψου πρώτα τι μπορεί να συμβαίνει στην πραγματικότητα!
  • Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet και για όσα σε προβληματίζουν.