ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ – ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΤΕΣΤ (ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ)

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 10/5/2021 ξεκινά η δια ζώσης διδασκαλία σε όλα τα σχολεία σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί, πριν την προσέλευσή τους στο σχολείο, θα πρέπει να έχουν προμηθευτεί δωρεάν απ’ το φαρμακείο αυτοδιαγνωστικό τεστ (self test), χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ, τον προσωρινό ΑΜΚΑ (ΠΑΜΚΑ) ή τον Προσωρινό Αριθμό Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) και να έχουν υποβληθεί σε αυτό. Το τεστ μπορεί να γίνει έως 24 ώρες νωρίτερα. Στη συνέχεια, οι γονείς/κηδεμόνες πρέπει να συνδεθούν με τους κωδικούς του taxisnet στην ιστοσελίδα: self-testing.gov.gr για να δηλώσουν το αποτέλεσμα του τεστ. Στην περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος πρέπει να εκτυπώσουν και να υπογράψουν τη Βεβαίωση (Κάρτα μαθητή) απ’ τη σελίδα αυτή και να την προσκομίσουν στο σχολείο. Αν δεν μπορούν να την εκτυπώσουν, θα πρέπει να αντιγράψουν το κείμενο της Βεβαίωσης (Κάρτας μαθητή) σε μια σελίδα χαρτιού και να την υπογράψουν. Τονίζουμε ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ-ΤΡΙΑ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΟΣ-Η ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠ’ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ/ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ (ΚΑΡΤΑ ΜΑΘΗΤΗ) ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΣΤ είτε εκτυπωμένη από τον υπολογιστή είτε χειρόγραφη. ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕΣΟ. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν  μαζί τους τη Βεβαίωση  καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΝΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΤΑ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΕΣΤ (self test) ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ  ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Εγκύκλιος με Θέμα: Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID – 19

Η σχετική Υπουργική απόφαση:

KYA ΦΕΚ Β 1825_ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ.pdf

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.