Feed
Άρθρα
Σχόλια
Με αφορμή τα εργαστήρια δεξιοτήτων και εκτελώντας την θεματική # Ζω καλύτερα – ευ ζην # Στις 12 Νοεμβρίου αποφασίσαμε να φέρουμε αγαπημένα μας φρούτα και να δημιουργήσουμε νόστιμες φρουτοσαλάτες!! Οι μαθητές της Α’ τάξης  με την βοήθεια της δασκάλας τους και τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής, έφτιαξαν όμορφα και γευστικά ποτηράκια με διάφορα φρούτα που πρόσφεραν σε όλους τους μαθητές του σχολείου. Στη συνέχεια ζήτησαν να απαντήσουν σε ένα ερωτηματολόγιο για να δούμε αν τα παιδιά προτιμούν και επιλέγουν φρούτα στην διατροφή τους!
IMG 20211112 091627 IMG 20211126 103837 IMG 20211126 104016

Η 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 6 Δεκεμβρίου 2001, στο τέλος του Ευρωπαϊκού Έτους Γλωσσών, από το Συμβούλιο της Ευρώπης , με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

IMG 20211028 104804

IMG 20211028 104707

IMG 20211028 104628IMG 20211028 104646

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του Δημοτικού Σχολείου Νέου Παντελεήμονα Πιερίας. Την Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 θα γίνει ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά .Τα παιδιά του δημοτικού θα έρθουν στο σχολείο στις 8:15 το πρωί με τσάντες και με συμπληρωμένη τη σχολική κάρτα self test την οποία θα επιδεικνύουν στην είσοδο του σχολείου.
Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο(2) φορές ανά σχολική εβδομάδα, πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντιστοίχως. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.
Οι γονείς θα αφήσουν τα παιδιά στην εξώπορτα του σχολείου και από κει τα παιδιά μόνα τους και φορώντας μάσκες θα μπουν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών μέσα στις τάξεις . Με αυτόν τον τρόπο θα έρχονται οι μαθητές στο σχολείο κάθε μέρα .Οι μαθητές θα έχουν μαζί τους και τις τσάντες τους για να παραλάβουν τα βιβλία και το πρόγραμμα .
Ο Αγιασμός θα γίνει στις 9.30 π.μ. στην αυλή του σχολείου χωρίς την παρουσία Γονέων με όλα τα μέτρα των αποστάσεων . Μετά το τέλος του Αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν για τα σπίτια τους περίπου στις 9.50 π.μ. . Τα παιδιά θα τα παραλαμβάνετε από την εξώπορτα στο προαύλιο. Παρακαλούμε κατά την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών να τηρείτε τις αποστάσεις για την αποφυγή του συγχρωτισμού. Από την Τρίτη 14/9/2021 το πρωινό πρόγραμμα θα γίνεται κανονικά. Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά από την Τετάρτη .
Σας εύχομαι ολόψυχα υγεία και Καλή Σχολική Χρονιά!
Ο Διευθυντής του Σχολείου
Πατσιατζής Κων/νος

Οι εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει.
Επισημαίνεται ότι Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.
Για την εγγραφή μαθητή θα πρέπει να έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο για ραντεβού.
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).
β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ (Α.Δ.Υ.Μ.) (Θα σας δοθεί στο σχολείο)
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.
ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.
Στ. Αίτηση για εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των μαθητών της Α’ τάξης.
Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.
Ν. Παντελεήμονας 27.2.2021
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΠΑΤΣΙΑΤΖΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Η σελίδα μας είναι υπό κατασκευή !

Άνοιγμα μενού