Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της πολιτικής προστασίας του Δήμου Κασσάνδρας, το οποίο μας ενημέρωσε  για τα μέτρα αυτοπροστασίας, πρόληψης, αντιμετώπισης και αποκατάστασης   που πρέπει να παίρνουμε σε περιπτώσεις σεισμών και πυρκαγιών σε διάφορους χώρους (σχολείο, σπίτι κ.α). Κύριοι ομιλητές ήταν ο κ. Κοκολάκης Κωνσταντίνος για θέματα σεισμού, πρώην προϊστάμενος Πολιτικής προστασίας της Κεντρικής Μακεδονίας και ο  κ. Χαλεπλής Κυριάκος, διοικητής πυροσβεστικού κλιμακίου Κασσάνδρας, για θέματα πυρκαγιών  . Το κλιμάκιο συνόδευε ο αντιδήμαρχος και υπεύθυνος για θέματα Παιδείας του Δήμου Κασσάνδρας κ. Κοντός Θωμάς, ο οποίος ενημερώθηκε από το διευθυντή του σχολείου για τα προβλήματα της σχολικής μας μονάδας και ο υπεύθυνος της Πολιτικής Προστασίας του δήμου κ. Σερέτης Χρήστος.