Η στ’ ενημερώθηκε σήμερα 31-10-12 από τον υπεύθυνο του κέντρου πρόληψης εξαρτησιογόνων ουσιών «όραμα»

0

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Παλιού Μυλοτόπου | Κατηγορία αγωγή υγείας, εικαστικά, εκδηλώσεις του σχολείου μας | , στις 31-10-2012

Ήρθε ο κύριος που θα ενημέρωνε και θα συζητούσε με τα παιδιά της έκτης τάξης για τις συνέπειες του τσιγάρου,του αλκοόλ και του εθισμού στο διαδίκτυο. Έγινε ένας πολύ δημιουργικός διάλογος, τα παιδιά προβληματίστηκαν, εντυπωσιάστηκαν από τις βλαβερές συνέπειες στην υγεία, στην τσέπη , στις κοινωνικές και οικογενειακές σχέσεις, έπαιξαν, γέλασαν, έμαθαν, κατάλαβαν, ζωγράφισαν και όλα αυτά μέσα στα πλαίσια του προγράμματος ευέλικτης ζώνης που ασχολούνται με τίτλο » λέμε όχι στο τσιγάρο, στο αλκοόλ και στον εθισμό στο διαδίκτυο».

22 δηλητήρια που περιέχει ένα τσιγάροΤΟ ΞΕΡΑΤΕ??

1. Ακετόνη (ασεtόν) ξεβαφτικό νυχιών και όχι μονο
2. Οξικό οξύ (ξίδι)
3. Αμμωνία (υγρά καθαρισμού π.χ. τζάμια, δάπεδα)
4. Αρσενικό (δηλητήριο συστατικό των ζιζανιοκτόνων)
5. Βενζόλιο (ατμοί πετρελαίου)

6. Κάδμιο (μπαταρίες, ατμοί τήξης)

7. Μονοξείδιο του άνθρακα (εκπομπές καυσαερίων)
8. Τετραχλωράνθρακας (υγρό στεγνού καθαρίσματος)
9. DDT (εντομοκτόνο)
10. Φορμαλδεϋδη (υγρό βαλσάμωσης)
11. Υδρογονάνθρακες (υγρά αυτοκινήτων)
12. Υδροκυάνιο (βιομηχανικός ρύπος )
13. Μόλυβδος (μπαταρίες, ατμοί πετρελαίου)

14. Μεθανόλη (καύσιμο πυραύλων)
15. Ισοκυανικό μεθύλιο (υπεύθυνο για την οικολογική καταστροφή στο Bhopal)
16. Νικοτίνη (εντομοκτόνο)
17. Νιτρικό οξύ (εκπομπές από ηλεκτρικούς σταθμούς)
18. Πολώνιο-210 (ραδιενεργό κατάλοιπο)
19. Θειικό οξύ (εκπομπές ηλεκτρικών σταθμών)
20. Πίσσες (επίστρωση επιφανείας δρόμων)
21. Τολουόλιο ( βιομηχανικός διαλύτης)
22. Ραδόνιο (ραδιενεργό αέριο)

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Κάπνισμα είναι η εισπνοή του καπνού που βγαίνει από καιγόμενα φύλλα ή τρίμματα καπνού. Είναι πολύ παλιά ανθρώπινη συνήθεια, διαδομένη αρχικά στους ιθαγενείς της Κεντρικής Αμερικής. Το 16ο αιώνα οι ισπανοί έφεραν στην Ευρώπη τη συνήθεια του καπνίσματος, μαζί με την καλλιέργεια του καπνού. Από τότε η διάδοση του ήταν ραγδαία και εξαπλώθηκε σε όλο τον κόσμο. Η δυσμενής επίδρασή του πάνω στον οργανισμό δεν ήταν αρχικά γνωστή,από το 1950 όμως και αργότερα αποδείχτηκε ότι το κάπνισμα συνδέεται στενά με την εμφάνιση διαφόρων καρδιοαγγειακών παθήσεων, και προκαλεί χρόνια βρογχίτιδα και καρκίνο του πνεύμονα.