Παιχνίδια για τους μικρούς μας μαθητές

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Παλιού Μυλοτόπου | Κατηγορία παιχνίδια γνώσεων | , στις 09-02-2012

Ένα παιχνίδι που πρέπει να βρεις τον ήχο που κάνουν τα ζώα για να μάθεις τι μας προσφέρουν…παίξτε το έχει ενδιαφέρον.

[slideboom id=365840&w=425&h=370]

πατήστε το continue reading από κάτω δεξιά και για τα άλλα παιχνίδια

και ένα άλλο παιχνίδι με ζώα της θάλασσας, που αφού τα δεις θα πρέπει μετά να διαβάζεις τη λέξη και να κάνεις κλικ πάνω στο σωστό ζώο..πρόσεξε γιατί αν κάνεις λάθος θα σε τρομάξει ο καρχαρίας…(καλά κάνε και λάθος δε θα σε φάει, απλώς θα εμφανιστεί απειλητικά).

[slideboom id=369349&w=425&h=370]

και τέλος ένα παιχνίδι για τα μουσικά όργανα. Πρέπει να δείτε τα μουσικά όργανα της ορχήστρας και μετά βλέποντας διάφορα πρόσωπα ή ζώα και ακούγοντας ήχους από τα προσφερόμενα όργανα, πρέπει να επιλέξετε ποιο από αυτά μοιάζει με τη φωνή του πρόσωπου ή του ζώου… παίξτε και θα καταλάβετε πως παίζεται αλλά πρέπει να δυναμώσετε την ένταση του ηχείου του υπολογιστή σας για να ακούτε καθαρά και δυνατά τους ήχους των οργάνων.

[slideboom id=345753&w=425&h=370]