Make a wish – Κάνε μια ευχή 2021-2022

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Και φέτος το σχολείο μας θα συμμετάσχει στην εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας ενέργεια με τίτλο: ‘’Αστέρι της Ευχής’’. Όποιο παιδί επιθυμεί, μπορεί να αγοράσει ένα ή παραπάνω Αστέρια Ευχής με 2 ευρώ το ένα, βάζοντας με αυτόν τον τρόπο ένα λιθαράκι για την εκπλήρωση της ευχής παιδιών με σοβαρές ασθένειες…Συνέχεια ανάγνωσης Make a wish – Κάνε μια ευχή 2021-2022

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 21+

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο νέο νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων περιλαμβάνονται τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και η υλοποίηση αυτών είναι υποχρεωτική. Κεντρικό στόχο έχουν οι μαθητές να εφοδιαστούν με Δεξιότητες Ζωής, Ήπιες Δεξιότητες και Δεξιότητες Ψηφιακού Γραμματισμού (Δεξιότητες του 21ου αιώνα). Στρατηγική προτεραιότητα – παράλληλα με τη συστηματικότερη…Συνέχεια ανάγνωσης Εργαστήρια Δεξιοτήτων 21+

Επίσκεψη στο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One»

Εμείς, όλοι οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σκάλας Ωρωπού & Ν. Παλατίων, είχαμε την πολύ μεγάλη χαρά την Παρασκευή, στις 22/10/2021, να «αποδράσουμε» και να επισκεφτούμε το υπέροχο και καταπράσινο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One», όπου και ψυχαγωγηθήκαμε μέσα από πολλές βιωματικές δραστηριότητες! Ήρθαμε σε επαφή με διάφορα αθλήματα, όπως καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο, βόλεϊ,…Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One»

Από την Δευτέρα 14/06/2021 έως και την Τετάρτη 23/06/2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας «Έκθεση Ζωγραφικής» και έτσι λοιπόν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας προσκάλεσαν να θαυμάσουμε τα πρωτότυπα έργα τέχνης που δημιούργησαν καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2020/ 2021 με την δασκάλα των Εικαστικών Ηλιάνα Μπάρδη. Πολλά από αυτά τα…Συνέχεια ανάγνωσης «Μία υπέροχη Έκθεση Ζωγραφικής» από τους μαθητές του Σχολείου μας!

Stop στο κάπνισμα!!

Το κάπνισμα αποτελεί μια από τις κακές συνήθειες τις σημερινής εποχής. Παρά τα διάφορα μέτρα που έχουν ληφθεί κατά περιόδους για τη μείωση και την εξάλειψη του φαινομένου, οι καπνιστές συνεχίζουν να αποτελούν ένα μεγάλο ποσοστό της σημερινής κοινωνίας. Είναι σημαντικό επομένως η ενημέρωση για την πρόληψη αυτού του φαινομένου να ξεκινάει από πολύ μικρή…Συνέχεια ανάγνωσης Stop στο κάπνισμα!!

«Μαθαίνοντας Γεωγραφία…» από τους μαθητές του Ε’2

Φέτος, εμείς τα παιδιά της Ε2 τάξης στη Γεωγραφία δεν μάθαμε μόνο νομούς και πρωτεύουσες, αλλά μάθαμε και πολλά άλλα πράγματα: Αξιοθέατα που λατρέψαμε, τοπικά προϊόντα και συνταγές που θα θέλαμε να γευτούμε, σπουδαίους ανθρώπους που γεννήθηκαν σε κάθε διαμέρισμα και θα θέλαμε να τους γνωρίσουμε… Επίσης και ποτάμια και λίμνες που θα θέλαμε να…Συνέχεια ανάγνωσης «Μαθαίνοντας Γεωγραφία…» από τους μαθητές του Ε’2

Ενημέρωση και ενέργειες διαχείρισης σεισμού

Η ενημέρωση και εκπαίδευση, μαθητών και εκπαιδευτικών, σχετικά με τον σεισμό και τα μέτρα πρόληψης και προστασίας, επιδιώκει την ευαισθητοποίηση και την εγρήγορση όλων μας. Ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την Παρασκευή, στις 11/06/2021, εκπροσώπους του Πυροσβεστικού Σώματος Οινοφύτων προκειμένου μαθητές/τριες των τάξεων Ε΄ & ΣΤ΄  και εκπαιδευτικοί…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση και ενέργειες διαχείρισης σεισμού